Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şeyh Bedreddin İdamının 592’inci Yılında Anıldı

Şeyh Bedreddin İdamının 592'inci Yılında Anıldı

18 Aralık 2012 Salı 18:27
Şeyh Bedreddin idam edilişinin 592'inci yıldönümünde mezarı başında anıldı.

Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP), idam edilişinin 592'nci yıldönümünde Şeyh Bedreddin'i Çemberlitaş Türk Ocakları Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında andı.

15'nci yüzyılda Osmanlı topraklarında yaşayan ve görüşlerinden ötürü idam edilen Şeyh Bedreddin, ölümünün 592'nci yıldönümünde Çemberlitaş Türk Ocakları Mezarlığı'nda bulunan mezarı başında anıldı. Anma töreninde, "Şeyh Bedreddin'den Marks'a, Mustafa Suphi'den Hasan Ocak'a bu tarih bizim" yazılı pankartı açıldı. Şeyh Bedreddin'in fotoğrafı taşındı. Devrim ve özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından, Şeyh Bedreddin'in yaşamı anlatıldı.

Anma töreninde konuşan Şahin Tümüklü, "Şeyh Bedreddin, Anadolu insanıdır. O yaşadığı tüm toplumun geri yanlarını dışlayan görüş açısına sahiptir. Şeyh Bedrettin bu mücadeleyi sürdürenlerin bir kılavuzu olacak" sözleriyle Şeyh Bedreddin'i anlattı.

ESP adına söz alan Alp Altınörs ise,"Şeyh Bedrettin isyandır, eylemdir, köylü devrimidir ve halk devrimidir. Bizim yürüdüğümüz yolun kilometre taşıdır. Bu toprakların ezilenlerin isyanının tomurcuklandığı bütün köşelerinden geliyoruz ve bütün mirasın üzerinden yükseliyoruz. Biz bu ülkede bu topraklarda sosyalizmi zaferlere taşıyacak olan gücüz ve bu gücü öncelikle tarihinden bu toprakların köklerinden Şeyh Bedrettinlerden alıyoruz" dedi. (anf)

Diğer Haberler