Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şeyh Said Camii’nin Temeli Atıldı

Şeyh Said Camii'nin Temeli Atıldı

29 Nisan 2012 Pazar 13:15
Temel atma törenine katılan Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş dua ederek ilk harcı attı.

Türkiye Cumhuriyetin ilk yıllarında İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilen Şeyh Said'in adına cami yapılıyor. Temel atma törenine katılan Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş dua ederek ilk harcı attı.

Cumhuriyetin tarih kitaplarında 'hain' olarak anlatılan ve 1925 yılında İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilen Şeyh Said'in adı bir camiye verildi.

Diyarbakır Cami Yaptırma Derneği, 47 arkadaşı ile birlikte İstiklal Mahkemesi kararıyla idam edilen Şeyh Said'in adını yaşatmak için cami yaptırma kararı aldı. Merkez Bağlar ilçesinde Yenihal semti civarındaki Şeyh Said Efendi Camii temel atma törenine Diyarbakır Müftüsü Nimetullah Erdoğmuş, Bağlar İlçe Müftüsü Ahmet Ateş, Bağlar Belediye Başkanı Yardımcısı Ali Yağmur ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Müftü Erdoğmuş ve Ateş'in yaptıkları duaların ardından caminin temeli atıldı. 300 Metrekare üzerinde yapılması planlan caminin kapasitesi 500 kişilik olacak. Bu arada, merkez Kayapınar İlçesi'nde Şeyh Said adına geçtiğimiz yıl bir cami inşaatı yapımına başlanmıştı.

 

Diğer Haberler