Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şeyh Said, İdamının 87. Yılında İstanbul`da Anıldı

Şeyh Said, İdamının 87. Yılında İstanbul`da Anıldı

01 Temmuz 2012 Pazar 02:05
Şeyh Said idamının 87. yıldönümünde İstanbul'da bir etkinlikle anıldı. Kürtçe ve Türkçe konuşmaların yapıldığı etkinlikte İstiklal Mahkemeleri arşivlerinin açılması ve Şeyh Said`in mezar yerinin açıklanması istendi.

Şeyh Said, idamının 87. yıldönümünde Türkiye`nin birçok yerinde düzenlenen etkinliklerle anılıyor. İstanbul`da 37 İslami STK`nın bir araya gelerek oluşturduğu `Şehid Şeyh Said'i Anma Platformu` tarafından bu gün(dün) bir etkinlik düzenlendi.

İkindi namazından sonra Fatih Camii avlusunda bir araya gelen yüzlerce kişi bir kortej oluşturarak Fevzi Paşa Caddesinden Saraçhane Parkına kadar yürüdü. Kürtçe ve Türkçe Pankartların taşındığı yürüyüş sırasında "Mazlumların Hesabı Sorulacaktır", "Mahkeme Değil Cinayet Şebekesi", "Arşivler Açılsın Hesap Sorulsun", "Jı Boy Zalima Bijî Cehennem", "Riya me Riya Şêx Seîd`e", "Şeyh Saidin Kıyamı Onurumuzdur", "Mazlumların Kanı Zalimleri Boğacak", "Şehid Şeyh Said, Yolun Yolumuzdur", "İslam Dinê me, Azadî Riya me", "Ümmetiz, Kardeşiz, Kazanacağız", "İslam Dinimiz, Özgürlük Yolumuz" şeklinde Kürtçe ve Türkçe sloganlar atıldı.

Şeyh Said`in Vasiyetini Bize Verin

Saraçhane parkındaki program Kuran`ı Kerim tilavetinin okunmasıyla başladı. Programda bir konuşma yapan Şeyh Said`in ailesinden Diyaeddin Fırat, Şeyh Said Efendi'nin nasıl kıyam ettiğini ve nasıl idam edildiğini anlattı. Şeyh Said Efendi'nin İslam için kıyam ettiğini söyleyen Fırat, "Biz buradan hükümet yetkililerine seslenmek istiyoruz. Şeyh Said Efendi'nin şehid edilmeden önce yazdığı vasiyeti bize verin. Ve yine `Benim çocuklarım benim için bir mezar yapsınlar. Başımın üstüne bir taş, ayaklarımın ucuna da bir taş diksinler` şeklinde vasiyeti var. Bize izin versinler biz bu vasiyeti yerine getirmek istiyoruz. Mezar yerini bize göstersinler. Biz mezarı başka bir yere de nakletmeyeceğiz, olduğu yerde mezarını yapacağız ve vasiyetinde olduğu gibi baş tarafına bir taş, ayak tarafına da bir taş dikmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Sık sık tekbirlerin getirildiği programda o dönemi anlatan Kürtçe kasideler okundu. Etkinlik Kürtçe ve Türkçe okunan basın açıklamasından sonra sona erdi. İLKHA

Diğer Haberler