Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şeyh Said’in Torunu Şeyh Muhammed Said Anıldı

Şeyh Said'in Torunu Şeyh Muhammed Said Anıldı

02 Aralık 2012 Pazar 18:29
Şeyh Said'in torunu Şeyh Muhammed Said vefatının 2. yıldönümünde Palevi Derneği tarafından verilen Mevlitle anıldı.

1 Aralık 2010 tarihinde hakkın rahmetine kavuşan büyük dava insanı Şehy Muhammed Said vefatının ikinci yıldönümünde rahmetle anıldı. Ömrünü İslami irşada vakfeden büyük zat, Palevi Derneği tarafından verilen mevlitle anıldı.

Mevlid programına katılan Şeyh Selahaddin Efendinin torunu Şeyh Ali Said Fırat, dedeleri Şeyh Said ve Şeyh Selahaddin hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

"Dedelerim Şeyh Said ve Şeyh Selahattin hazretlerinin gaye ve hizmetleri İslamdı." diyen Şeyh Ali Said Fırat, "Dedem Şeyh Selahaddin'in dizi ve eteklerinde yetiştim. Onun yaşantısında kendisinin istirahat veyahut kendi maişetiyle, dünyasıyla uğraştığını görmedik. Yaşantısının tamamını tebliğle, irşatla geçirdi. Kendisine atfettiği bir sıfatı vardı: Bana kimse şeyh demesin, mübelliğ desin, derdi."

Dedesi Şeyh Selahaddin'in bazı sözlerini aktaran Fırat, " 1979 İran inkılabı meydana geldiği zaman İmam Humeyni sürgündeydi. Dedem Şeyh Selahaddin de Almanya'daki tedavisinden evine yeni gelmişti. Dedem kendisini ziyarete gelenlere, 'Bu yüz yılın İslam inkılabı Türkiye Müslümanlarına nasip olacaktı. Ne yazık biz layık olamadık. Biz Allah yolunda mürşidimize teslim olmadık. Bu vazife bize değil İran'a nasip oldu. Ziyaretine gelenler biz de varız demişlerdi. Dedem, 'Siz yoksunuz, çünkü babam Şeyh Said sizi sınadı. O'nun arkasında durmadınız. Allah bu vazifeyi bizden aldı. Bu dava bizimdi İran'a nasip oldu, sözlerine şahit oldum." şeklinde konuştu. (Yasin Kavaklı-İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları