Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
‘Seyit Rıza’yı tüm Alevi örgütleri birlikte anmalı’

‘Seyit Rıza’yı tüm Alevi örgütleri birlikte anmalı’

16 Kasım 2012 Cuma 08:40
PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül, “Pir Sultan Abdal neyse Pir Seyit Rıza da öyle algılanmalı” diyerek, tüm Alevi örgütlerinin anmada olması gerektiğini vurguladı.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), bu yıl bir ilki gerçekleştirerek, Dersim’de Seyit Rıza’yı anma töreni gerçekleştirecek. PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül, “Pir Sultan Abdal neyse Pir Seyit Rıza da öyle algılanmalı” diyerek, tüm Alevi örgütlerinin anmada olması gerektiğini vurguladı.

Dersim isyanının-direnişinin önderi Seyit Rıza’nın idam edilişinin 75. yılı geride kalırken, PSAKD, bu yıl bir ilki gerçekleştirecek. Merkezi düzeyde Dersim’de bu yıl gerçekleştirilecek olan Seyit Rıza’yı anma törenlerinde ilk kez yer alacak olan PSAKD, 17 Kasım’da Erzincan, Elazığ, Adıyaman, Varto, Diyarbakır ve Malatya’daki şubelerle birlikte katılım sağlayacak.

Koçgiri’den bu yana cumhuriyet tarihi boyunca Alevilere yönelik katliamlarla soykırım gerçekleştirildiğini dile getiren PSAKD Genel Başkanı Kemal Bülbül, “Bunun bir parçası da Dersim’dir. Bugüne kadar hukuki süreç, insan hakları, devletin sorumluluğu ve katliamı yapanların yargılanması bağlamında bir şey yapılmadı. AKP, katliama CHP karşısındaki konumunu güçlendirmek ve kendince Alevilere mesaj vermek için gündeme getiriyor. Başbakan gerekirse literatürde böyle bir şey varsa özür diliyorum dedi. Özür dilemek böyle olmaz” diye konuştu.

ARŞİVLER AÇILMALI GEREKEN YAPILMALI

Arşivlerin kurum yöneticileri, bilim insanları, hukukçular ve parlamentodaki milletvekillerinden oluşan bir heyetin araştırmasına açılması gerektiğini ifade eden Bülbül, “Heyetin araştırması sonucu ortaya çıkacak durumun uluslararası insan hakları sözleşmesi bağlamında değerlendirilerek bir sonuca ulaşmasıyla olur. Bu sonuçta da özür lafla olmaz. Maddi yanı var, manevi yanı var. Dersim ismi halen iade edilmemiş. Pir Seyit Rıza’ya yapılanlar hukukta halen haklı görülmekte. Özür hikayedir, ciddiye alınacak bir yanı yok”

PİR SULTAN NEYSE SEYİT RIZA DA ÖYLE ALGILANMALI

Bu çerçevede bir ilki gerçekleştirdiklerini kaydeden Bülbül, Dersim’e giderek Seyit Rıza’yı anma töreni yapacaklarını söyledi. “Biz tüm Alevi kurumları nezdinde bunun yapılması gerektiğini düşünüyoruz” diyen Bülbül, “Pir Seyit Rıza, Pir Sultan Abdal, Nesimi, Hallac-ı Mansur ve Şah Kalender Çelebi’nin ardılı, bütünün parçalarıdır. Pir Sultanı nasıl algılıyorsak Pir Seyit Rıza’yı da öyle algılamak durumundayız. Pir Seyit Rıza’nın eylemi Alevicedir. Pir Seyit Rıza’nın eylemi, yolu, erkanı yürütmeye çalışan bir eylemdir. Bu şekilde ele alıp kutsiyet atfetmemiz gerekir” ifadelerinde bulundu.  (ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları