Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sıdkı Zilan: Kürdistan’ın bağımsızlığı yüzyılın olayıdır

Sıdkı Zilan: Kürdistan’ın bağımsızlığı yüzyılın olayıdır

13 Haziran 2017 Salı 09:35
Sıdkı Zilan, başta Kürdistan Bağımsızlık Referandumu olmak üzere güncel konularla ilgili görüş ve düşüncelerini ifade etti. Zilan, “Güney Kürdistan’ın bağımsızlığı ile milletimiz uluslararası arenada temsile kavuşmuş olacaktır.” dedi.

Avukat Yazar Sıdkı Zilan, resmi twitter hesabı üzerinden başta Kürdistan Bağımsızlık Referandumu olmak üzere güncel konularla ilgili görüş ve düşüncelerini ifade etti. Zilan, “Güney Kürdistan’ın bağımsızlığı ile milletimiz uluslararası arenada temsile kavuşmuş olacaktır.” dedi.

 

Sıdkı Zilan şunları dile getirdi:

 

Bu, yüzyılın olayıdır

 

Bu, yüzyılın olayıdır; Dünya, İslam Alemi ve Kürdistan halkı çok mutlu olacaktır.

Güney Kürdistan'ın şu anda ne İran ne de Türkiye ile bir gerilimi yok; Barzani güvenilir bir lider.

G.Kürdistan ile tüm bölge güvenli hale gelecek, komşularla barış, işbirliği, ticaret gelişecektir.

G.Kürdistan ile beraber; milletimiz, uluslararası arenada temsile kavuşmuş olacaktır.

#YesForKurdistan  #25îlon  #Peshmerga #Kurdistan

 

Okuma ve anlatma sorunu olan, kerameti kendisinden menkul bireylerin, gençlerimizi yanlış yönlendirmesine fırsat vermeyelim; duyarlı olalım.

Herkes vakıf olduğu konuda yazarsa daha faydalı olur. Yanlış veya eksik bilgi, gençlerin yönünü doğru olmayan istikamete çevirir. Bilgi şart.

Fikir ve fiiliyatı dengede götürmeliyiz. Deneyim olmadan yol alınamaz, yüzleşme gerekli; sağlıklı diyalog olmadan, insanları ikna edemeyiz.

Her oluşumda Milli hassasiyet sahibi kişiler vardır; bunların elini güçlendirmeliyiz. Siyaset alanı dışında da yatırım yapmalıyız.

Hatayı nimet bilmeden, malumatı ehliyle paylaşmalıyız. Dedikodu için değil, tedbir veya doğruyu bulmak için malumat lazım.Yardımlaşmak esas.

 

Milli Akıl tarafından üretilen, kapsamlı bir yol haritasına ihtiyaç var

 

Kuzey Kürdistan'da Milli Akıl tarafından üretilen, kapsamlı bir yol haritasına ihtiyaç vardır; sol ve İslami camianın haritası yetersizdir.

Solculuğum veya İslamcılığım zarar görür, anlayışı yanlıştır; milli maslahat içermeyen anlayışlar sakattır. İslam, insan ve insanlık içindir.

Ankara ve Tahran'ın güdümündeki İslami anlayışların Kürdistanî bünyeye yabancılığı, sorunların kaynağını oluşturuyor. Tedrisat Kürdî olmalı.

Kuzey'deki tüm oluşumlar, Kürdi(stani) bir program ve kendilerini temsil eden alametlerle yola devam etmelidirler. Watan, Bayrak, Dil önemli.

CHP ve AKP'ye yanaşan Kürdler, halkımızın imkanlarını inşa için değil, Türkiye'nin bekası için harcıyor; bilerek, bilmeyerek, kaybettiriyorlar.

Alan el değil, veren el olmalıyız; tabi olan değil, tabi olunan olmalıyız. Bu bilinç ile hareket eden fert ve oluşumlara çok ihtiyaç vardır.

Tasavvufun, İslami ilimlerin/medresenin, halk ve sivil İslam'ın merkezi Kürdistan'dır. İran ve Türkiye'deki resmi İslam bölücü ve ayrıştırıcıdır.

Ailesinde ilmi, tasavvufi, cihadi gelenek olan Barzani'yi küçük görenler; bu meziyetlerden yoksun olanları önder ve reis biliyorsa yanılıyor.

Şeyh Said ve Seyyid Rıza'nın cihadi, ilmi, tasavvufi, irfani çizgisini bırakıp, hasmının bayrağını yücelten evlatlarımızdan utanç duymalıyız.

 

Kürdistani gelenekten gelmeyenler bu halka öncülük ve önderlik yapamaz

 

Köksüz bir ağaç yeşermez ve meyve vermez. Kürdistani gelenekten gelmeyenler de bu halka öncülük ve önderlik yapamaz. Kendimize gelelim.

Kürdler, Türkiye'nin ve Kemalizm'in beka sorununa değil; Kürdistan'ın varlık sahnesine çıkışına odaklanmalı, katkı sunmalıdırlar. Kendine yabancılaşma.

Çok şanslıyız; dilimiz Şeyh Ahmed-i Xani (Kurmanci) ve Mele Ahmed-i Xasi'in (Dımılî/Kırdkî/Zazakî) mübarek ellerinde, besmele ile şekillendi.

Diğer Haberler