Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sıdkı Zilan; “Türk Bayrağı Kürtleri Temsil Etmiyor”

Sıdkı Zilan; “Türk Bayrağı Kürtleri Temsil Etmiyor”

28 Mart 2012 Çarşamba 14:24
Bahçeli'nin sözlerini eleştiren Av. Sıdkı Zilan, Türk Bayrağının Kürdleri temsil edemeyeceğini söyledi.

Kürdistan Bayrağını Savunma Komitesi, Dicle Fırat Diyalog Grubu Merkezinde MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Kürdistan bayrağı için “paçavra” demesi üzerine basın açıklaması yaptı.

Daha önce şeyh Sait’e hakaret ettiği için Şeyh Sait ailesi tarafından açılan manevi tazminat davasında 5 TL tazminata mahkûm olan MHP lideri Devlet Bahçeli; bu kez Kürdistan bayrağına ve marşına saldırmaktan dolayı tepki aldı.

Dicle Fırat Diyalog Grubu’nda bir araya gelen şahsiyetler,  basın açıklamasında; Bahçeli’nin konuşmasında kullandığı sözleri kınadı.

4 Martta yaptıkları etkinlikte Molla Mustafa Barzani’nin resmini ve Kürdistan bayrağını kullanan Diyalog Grubuna savcı soruşturma açmıştı. 

Muhittin Batmanlı; Kürdistan Halkı Bir Bütündür

“Peşmerge paçavrası” kelimesini kullanmasını sadece Kürtlere değil bütün insanlığa hakaret olarak kabul ediyoruz.” diyen Muhittin Batmanlı; “bizler Mustafa Barzani’nin ölüm yıl dönümünde O’nu anarken Kürdistan bayrağı olmazsa olmazlardan biriydi. İşte o yüzden Kürdistan bayrağını kullandık. Bugün Türkiye, Kerkük ile ilgili her konuya müdahil oluyorsa, Kıbrıs ile ilgili her konuya müdahil oluyorsa ve dahası dünyanın dört bir yanındaki Türkler için müdahil oluyorsa; kimse kusura bakmasın biz Kürtler de dünyadaki bütün kardeşlerimizle birlikteyiz ve beraber hareket edeceğiz” dedi. 

İbrahim Güçlü: “Sorunu çözmek istemiyorlar”

Mühittin Batmanlı’nın ardından Kurmanci konuşma yapan İbrahim Güçlü; Bahçeli’nin konuşmasının ırkçı olduğuna değindi. Konuşmasının devamında Güçlü; “dünyadaki bütün halkların marşı ve bayrağı olmalıdır. Bu bağlamda Kürtlerin marşına ve bayrağına saygı duyulması gerekir. Kemalist rejimin savunuculuğunu yapan ve devletin politikalarının vücut bulduğu Bahçeli’nin bu konuşması kolonyalist devlet politikasının ne kadar yerleştiğini bizlere gösteriyor. Siz 21. Yüzyılda Kürtlerin bayrağına ve marşına saygı duymuyorsanız; bu sorunu çözmeye niyetli olmadığınızı gösteriyor.” dedi.

 Bahçeli’ye hitaben; Lider olmak için başka liderlere de saygı duyulması gerektiğini söyleyen Güçlü; “bugün bir parti lideri konumundaysanız ve liderlik iddiasında bulunuyorsanız sizin öncelikle başka halklara da, başka liderlere de saygı duymanız gerekiyor” dedi.

Sıdkı Zilan: “Bahçeli zaten sabıkalı”

Daha önce Şeyh Said’e hakaret ettiği için zaten sabıkalı olduğuna değinen Av. Sıdkı Zilan; Erdoğan’ın, Irak anayasasında kabul edilen marşı, bayrağı ve sınırları olan Kürdistan Federal Yönetimi’ni ziyaretinde Kürdistan bayrağı önünde Sayın Barzani ile görüşme yaptığını söyledi.

Güney Kürdistan için “Küçük İsrail”, “Kuzey Irak” gibi tanımları kullananların ahlaki davranmadığını belirten Zilan; “ Kürdistan’da sadece Kürtler değil başka halklar da yaşamaktadır.  Kürdler ve Kürd siyasi hareketleri hiçbir zaman ırkçı olmadı, Kürdistan’da ırkçılık yoktur“ şeklinde konuştu. 

Sıdkı Zilan: “Türk bayrağı beni temsil etmiyor”

Yargının başka milletlere hakaret edenlere karşı adil ve tarafsız davranmadığına değinen Zilan; “Türk yargısı Kürd diline, Kürdistani değerlere karşı yapılan saldırı ve hakaretlere karşı tarafsız davranmıyor ve sessiz kalıyor” dedi.

Türk Bayrağının kendisini ve Kürdistan halkını temsil etmediğini, bu anayasa ve yasalar değişmeden, Kürdistan halkı kendi özgür iradesiyle kabul etmeden Türk Bayrağının Kürdleri temsil edemeyeceğini söyleyen Zilan şunları kaydetti:

“Türk bayrağı kanunu diye bir kanun var, biz bundan yola çıkarak bayrağın bizi temsil etmediğini söyleyebiliriz. Ama bu demek değildir ki biz şiddet yoluyla veyahut gayri hukuki yollara saparak bir şeyler yapacağımız anlamında söylemiyorum ama o bayrağın şahsen beni bir Kürt olarak, beni temsil ediyor diyen Kürtlere hürmet ederim, temsil etmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Bu anayasa da bizi temsil etmiyor. Bu devlet de bizi temsil etmiyor. Ne zaman temsil eder? Ne zaman ki anayasada bu devlet aynı zamanda Kürtlerindir, bayrak kanunu değiştirilip; bu bayrak aynı zamanda Kürtleri de temsil ediyor denilirse ve Kürtler de bunu kendi gönül rızaları ile kabul ederse işte o zaman meşru hale gelir. Şu anda bizim sorunumuz bayrakla vardır. Ama bu sorunu; diplomasi yoluyla, siyaset yoluyla, her milletin kendi kaderini tayin hakkının olması çerçevesinde, uluslararası hukuk çerçevesinde bu meselelerin çözüme kavuşturulmasını istiyoruz. Bunun çözüme kavuşmasını beklerken, bu süreç devam ederken insanların birbirlerine hakaret etmemesini, ilahi ahlaki kurallara riayet etmesini bekliyoruz. Biz kendi açımızdan herkesin hukukuna, Kürtlerin hukukuna riayet etmeye çalışıyoruz ve başkasından da bunu bekliyoruz. Bu çerçevede olaya bakıyoruz.”  

Diğer Haberler