Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Siirt’te 8, Mardin’de 16 kişi tutuklandı

Siirt’te 8, Mardin’de 16 kişi tutuklandı

12 Aralık 2012 Çarşamba 10:33
Aralarında BDP PM üyeleri ile Siirt İl Eşbaşkanı Dilber Sevim'in de bulunduğu 8 kişi, Mardin’de ise BDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Ayten Kahraman'ın da bulunduğu 16 kişi tutuklandı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı tarafından yürütülen soruşturma kapsamında Siirt'te gözaltına alınanlardan aralarında BDP PM üyeleri ile Siirt İl Eşbaşkanı Dilber Sevim'in de bulunduğu 8 kişi, Mardin’de ise BDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Ayten Kahraman'ın da bulunduğu 16 kişi tutuklandı.

Mardin, Siirt ve Batman’da 8 Aralık'ta yürütülen operasyon çerçevesinde gözaltına alınan ve tutuklama talebiyle Diyarbakır'da nöbetçi hakimliğe sevk edilenlerden Siirt grubunda yer alanların mahkemedeki işlemleri dün gece sona erdi. Nöbetçi mahkemeye sevk edilenlerden BDP PM üyeleri Rubar Kandemir ve Tayyar Ertürk, BDP Siirt İl Eş Başkanı Dilber Sevim, BDP Siirt Merkez İlçe Başkanı Mehmet Halit Kaçar, BDP Siirt eski İl Eş Başkanı Seracettin Kayran, BDP İl Yöneticisi Mehmet Emin Çam, Yüksel Yılmaz, Abdullah Aşkara "KCK Kent Meclisi yapılanması içinde yer aldıkları" gerekçesiyle tutuklandı.

Siirt'te gözaltına alınan ve serbest bırakılanların isimleri ise şöyle: Belediye Başkanı Selim Sadak, Eşref Tekin, Hasan Ceyhan, Gülbahar Karataş, Ekrem Tatlı, Dilber Özbey ve Seyfettin Aydın.

Mardinde gözaltına alınan 39 kişiden savcılıkta ifadesi alınan 22 kişi serbest bırakılırken 17 kişi ise dün gece tutuklanma talebiyle nöbetçi hakimliğe sevk edildi. 16 kişi ‘KCK üyesi olmak’ iddiasıyla tutuklandı.

Tutuklananların ismi şöyle: "BDP Mardin İl yöneticileri Newroz Türk, BDP Mardin Merkez İlçe Başkanı Abdülcelil Şimdi, BDP Kızıltepe Yöneticisi İsmail Bal, BDP Nusaybin İlçe Eş Başkanı Ayten Kahraman, Veysi Erdem, KURDİ-DER Nusaybin Şubesi Yöneticisi İbrahim Dilmeç, Mehmet Nuri Işık, Ramazan Keskin, Şemsettin Dinç, Halil Tuğuç, DTK üyesi Alaattin Bulut, Aslan Çelik, Abdurrahman Bayram, Süleyman Doğan, Şemsettin Dağhan, BDP ilçe eski yöneticisi Halil Doğan."

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları