Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şimdi de tutuklu vekillere fezleke

Şimdi de tutuklu vekillere fezleke

04 Aralık 2012 Salı 19:22
Tutuklu BDP Urfa, Mardin ve Şırnak milletvekilleri İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım ile Selma Irmak’ın da dokunulmazlıklarının kaldırılması talebi ile Meclis’e fezleke gönderildi.

BDP’li 9 Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk’un fezlekelerinin TBMM’ye gönderilmesinin ardından, tutuklu BDP Urfa, Mardin ve Şırnak milletvekilleri İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım ile Selma Irmak’ın da dokunulmazlıklarının kaldırılması talebi ile Meclis’e fezleke gönderildi. Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım’ın cezaevinde iken Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin son bulması amacı açlık grevine başlayacağı yönünde Cezaevi Müdürlüğü’ne verdiği dilekçe “ örgüt propagandası” kapsamında gösterilmesi dikkat çekti.

Fezlekeleri TBMM’ye gönderilen BDP’li 9 milletvekili ve DTK Eş Başkanı Van Bağımsız Milletvekili Tuğluk’un dokunulmazlıklarıyla ilgili işletilecek süreç merak edilirken, tutuklu Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk’un fezlekelerinin TBMM’ye gönderilmesinin ardından tutuklu BDP Urfa, Mardin ve Şırnak milletvekilleri İbrahim Ayhan, Gülser Yıldırım ile Selma Irmak’ın da dokunulmazlıklarının kaldırılması talebi ile Meclis’e fezleke gönderildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Karaca’nın 2 Mayıs 2012 tarihinde açtığı soruşturmada BDP’li vekil Gülser Yıldırım’ın 29 Şubat 2012 tarihinde Mardin E Tipi Cezaevi Müdürlüğü’ne hitaben yazmış olduğu dilekçedeki, “ Sayın Abdullah Öcalan’a yapılan uluslar arası komplonun 13. Yılına girmiş bulunmaktayız. Uluslar arası komplonun amacında halkları birbirine kırdırtmak ve savaşı körükleme amacı yatmaktadır. Sonuç olarak bu komplo hala devam etmektedir Komplonun boşa çıkarılıp kalıcı barışın sağlanmasında tek muhatap ve çözüm gücü Sayın Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü Kürt halkının ve tüm halkların özgürlüğünü getirecektir. Tüm bu belirttiklerime istinaden Sayın Abdullah Öcalan'ın özgürlüğü sağlanan kadar süresiz, dönüşümsüz açlık grevine giriyorum” şeklindeki sözlerinin “örgüt propagandası” kapsamında gösterilmesi dikkat çekti. Soruşturma evrakında Milletvekili olan Gülser Yıldırım’ın üzerine atılı müsnet suçu işlediği iddia edilerek, yasama dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi.

VE SAVCI SUÇU BULDU...

BDP Urfa Milletvekili İbrahim Ayhan için de 18 Aralık 2009’da DTP Urfa İl Başkanı olduğu dönemde, Merkez Karaköprü Belde Teşkilatı’nın tasfiye işlemleri sırasında yapılan denetimde 2820 Sayılı Siyasi Partiler Kanunu’nun 60. Maddesi uyarınca tutulması zorunlu kayıt ve defterleri tutmadığı iddia edildi. 4 Ocak 2012’de açılan soruşturmada, “ İl Başkanlığına ait gelir ve gider defterinin onaylanmış gider sayfalarının 6 ve 12. Yine onaylanmış gelir sayfalarının 9, 10, 11 ve 12. Sayfalarına ilave yaprak yapıştırılmak sureti ile mühürlü olmayan sayfalar üzerine gelir ve yekunlarının oluşturulduğunun tespit edildiği, dönemin kapatılan DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan’ın suçu işlemiş olduğunun dosya kapsamı ile sabit olduğu anlaşılmıştır” denilerek, Ayhan’ın da yasama dokunulmazlığının kaldırılması talep edildi.

TEK DEVLETİ ELEŞTİRMEK FEZLEKE GEREKÇESİ OLDU

BDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak’ın da Ankara 23. Asliye Ceza Mahkemesi’nin 9 Aralık 2012 tarihinde görülen duruşmada DTP Eş Başkanı olduğu dönemde 8 Şubat 2008 tarihinde Ankara Park Oteli’nde yaptığı konuşma “suç delili” olarak gösterildi. Irmak’ın, “ Tek bayrak, tek vatan, tek millet, tek dil olgusu bizi karşı karşıya getirdi. O Halde teklik yerine çokluk politikasını ve çokluk felsefesini dikkate almak gerekir…” şeklindeki konuşması “halkı kin ve düşmanlığa tahrik eylemi nedeni ile TCK’nın 216/1, 53 maddeleri uyarınca cezalandırılması talep edilmişti. Ancak, mahkeme Meclis’e gönderdiği yazıda Irmak’ın milletvekili olması sebebiyle, “Anayasa’nın 83/2 maddesindeki düzenleme nedeni ile sanık hakkında soruşturma ve kovuşturma yapılması TBMM iznine bağlıdır” diyerek, yasama dokunulmazlığının kaldırılıp kaldırılmayacağı hususunun takdir ve ifşası için dosyanın C. Başsavcılığı vasıtasıyla TBMM’ye gönderilmesine karar verdi.

Yazının sonunda TBMM’nin yasama dokunulmazlığının kaldırılması yolunda kararı olmadan yargılamanın sürdürülmesinin mümkün olmadığı belirtilerek, “kamu davasının CMK’nun 223/8 maddesi uyarınca durdurulması” yönünde karar beyan etti.

AKP İHALEYE FESAT KARIŞTIRMADA İLK SIRADA

TBMM’de fezlekelerin partilere göre dağılımı şöyle: BDP 762, CHP 85, AKP 66 ve MHP 21. “Örgüt propagandası”, “örgüt üyeliği”, “2911 sayılı Gösteri ve Yürüyüş Kanununa Muhalefet Etmek” “örgüte yardım yapmak”, “suç ve suçluyu övme gibi iddiaları ile BDP’li vekiller hakkında fezleke hazırlanırken, AKP ihaleye fesat karıştırma, yolsuzluk ve sahtecilikten yüzde 73 ile ilk sırada yer almıştı. Görevi kötüye kullanma kapsamında hazırlanan fezlekelerde de 25 fezlekenin 18’inin AKP üyesi milletvekillerine ait olması dikkat çekti. (anf)

Diğer Haberler