Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sınır Krizinde Güney Sudan’dan Geri Adım

Sınır Krizinde Güney Sudan'dan Geri Adım

20 Nisan 2012 Cuma 18:09
Sudan ile son haftalarda giderek tırmanan bir sınır gerginliği yaşayan Güney Sudan, statüsü tartışmalı Heglig petrol sahasından geri çekileceğini açıkladı.

Güney Sudan Devlet Başkanı Salva Kiir birliklerine sudan ile ülkesinin sınırındaki petrol sahasından geri çekilme emri verdi.

Reuter ajansı Güney Sudan'ın çekilme kararını Sudan ile müzakerelere ortam hazırlamak amacıyla aldığını bildiriyor.

Fransız Haber Ajansı AFP de Güney Sudan Devlet Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada birliklerin derhal çekilmeye başlayacağı ve üç gün içinde geri çekilmenin tamamlanacağı bilgisinin yer aldığını duyurdu.

Associated Press'e göre ise, Güney Sudan Devlet Başkanı Kiir hala Heglig'in kendi ülkesine ait olduğuna inanıyor ama buranın nihai statüsü konusundaki kararın uluslararası hakemlik yoluyla halledilmesi gerektiğini söylüyor.

Heglig uluslararası düzeyde Sudan toprağı sayılıyor ama kesin sınır çizilmiş değil.

Korkutucu gerginlik

Güney Sudan, petrol sahasını yaklaşık iki hafta önce ele geçirmiş ve Sudan'ı burayı üs olarak kullanıp kendi topraklarına saldırmakla suçlamıştı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon işgalin yasa dışı olduğunu söyledi ama Sudan'ı da Güney'e yönelik bombardımana son vermeye çağırdı.

İki taraf arasında giderek tırmanan çatışmalar ve sertleşen söylem bir savaşa doğru gidildiği kaygılarını artırmıştı.

Güney Sudan 2005 yılında varılan barış anlaşmasının ardından geçen yıl Sudan'dan resmen ayrılmış fakat sınır konusunda anlaşmaya varılamamıştı.

Güney Sudan yirmi yıl devam eden ve 1,5 milyonu aşkın insanın hayatına malolan iç savaştan sonra kuzeyden ayrıldı ve eski isyancıların liderliğinde bir hükümet tarafından yönetiliyor.

Güney Sudan dün yayınladığı yazılı bir açıklamada kuzey komşusu ile savaş istemediğini ama Heglig'den ancak BM gözlemcileri konuşlandırılırsa çekileceğini bildirmişti.

Sudan Devlet Başkanı Ömer el Beşir ise daha önce ülkenin petrol gelirlerinin yarısını sağlayan Heglig'i ele geçiren Güney Sudan'ı hükümeti düşürmekle tehdit etmişti. (BBC)

Diğer Haberler