Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şırnak KCK davası 2 Ocak’a ertelendi

Şırnak KCK davası 2 Ocak'a ertelendi

24 Aralık 2012 Pazartesi 18:41
Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın da bulunduğu 41'i tutuklu 55 Kürt siyasetçinin yargılandığı davanın 23'üncü duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etti.

Şırnak'ta KCK adı altında yürütülen operasyon sonrası 41'i tutuklu 55 Kürt siyasetçinin yargılandığı davada mahkemenin kararına karşılık, avukatların müvekkillerinin savunma vermediği gerekçesiyle duruşmayı erteleme talebi kabul edildi.

Şırnak'ta KCK adı altında yürütülen operasyon kapsamında aralarında Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın da bulunduğu 41'i tutuklu 55 Kürt siyasetçinin yargılandığı davanın 23'üncü duruşması Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nde devam etti.

Sarıyıldız ile birlikte 7 tutsağın raporlu olması nedeniyle katılmadığı duruşmaya, tutuklu 34 sanık hazır bulundu. Mahkemede söz alan Avukat Sabahattin Acar, kendisinin savunmaya hazır olduğunu ancak; bekletici meselelerin olduğunu vurgulayarak, bunlardan bir tanesinin anadilde savunma ile ilgili olduğunu bunun da Meclis'te beklediğini söyledi.

Anadilde savunmaya ilişkin yapılacak değişikliğin bölge insanını rahatlatacağını kaydeden Acar, bu yasanın beklenmesi gerektiğini kaydetti. "Bölge ateş çemberinde bile olsaydı böyle yargılamalar olmazdı" diyen Acar, şöyle dedi:

"1990'lı yıllarda olsaydı yargılananların çoğu serbest kalacaktı. Adil yargılama yapın. Burada yargılananların adli olarak değil başka nedenler ile burada oldukları söyleniyor. Siz bunu yaparsanız insanlar buna inanır. Vereceğiniz kararlar ile insanlar adil olduklarınıza inansın. Bu tutukluluğu sürüncemede bırakırsanız. Kimse adil yargılamaya inanmaz. Bize bu tutukluluk durumunu kanıksatmaya çalışıyorsunuz."

Sanıkların diğer avukatları da aynı şekilde savunma vermeyeceklerini ifade etti. Mahkeme heyeti ise avukatların gösterdiği bu tavra karşılık olarak duruşmayı 2 Ocak 2013 tarihine erteledi.

Kaynak:ANF

Diğer Haberler