Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sırrı Süreyya Önder: İşçilerin Beddualarına Hazır Olun!

Sırrı Süreyya Önder: İşçilerin Beddualarına Hazır Olun!

16 Mart 2012 Cuma 00:28
BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder CHP’nin İş Sağlığı Güvenlik Yasası üzerine yaptığı öneri lehine bir konuşma yaptı.

Sözlerine Sivas Davası’nda yaşananları anarak başlayan Önder “Devletin yangına su sıkmaya yolladığı itfaiye Aziz Nesin’i linç etmeye uğraşıyordu” dedi ve AKP’nin 13 Mart’ta davada linç edilenlerin yakınlarına sıkılan su ve atılan gaz bombalarından sorumlu olduğunu belirtti.

Önder, Sivas yangınında iktidarda olmamalarının AKP’yi temize çıkaramayacağını ekledi.

Önder konuşmasında, iş kazalarının, işçi bir gelir sahibi olmak için güvenlik önlemlerini talep etmiyor denerek anlatılamayacağını vurgulayarak, “İşçi iş güvenliğini talep edemez, işçiye talep edecek mecal mi bıraktınız? Bu evrensel bir haktır” dedi.

Önergenin sorumluluğu işçinin üstüne yüklediğini yine de lehine oy vereceklerini ekleyen Önder “Para gider dedi mi ödleri kopuyor, can gidince umurlarında değil. Mevcut mevzuat yeterlidir; ama yüzde 30 gerileme ilerleme olarak sunulamaz” diyerek, ilerleme gerileme durumlarının göreceli olduğunu belirtti. Önder, bu sene henüz bir maden kazası yaşanmamış olmasının ilerleme olarak sunulamayacağını sözlerine ekledi.

AKP adına söz alan Urfa Milletvekili’nin olayları çarpıttığını savunan Önder Türkiye’nin iş cinayetlerinde Avrupa’da 1. Türkiye’de 3. olduğunu hatırlattı. Asıl sorunun mevzuat olmadığını belirten Önder, asıl sorunun denetleme olduğunu belirtti.

Hükümetin takip edemiyoruz ifadesine “Tersane cinayetlerinde sendikacıları soluk alıp verene kadar takip ettiniz, hapsettiniz, her şeyden haberiniz oldu” diyerek cevap veren Önder, bu işçilerin tespit edilip üstlerine gaz bombasıyla gidildiğini vurguladı. Kimsenin rızkıyla imtihan edilemeyeceğini belirten Önder, küçük ve orta ölçekli işletmeler ifadesinin yaygınlaştığını çünkü her yerin taşeronlaştığını belirtti.

“İnsan canının söz konusu olduğu mevzuda buraya göndereceğiniz hatibe hiç olmazsa verileri tahrip etmemesi konusunda uyarı yapın” diyen Önder şöyle dedi: ”Esas işlerde taşeronlaştırma yapılamaz; ama Çapa’da önce güvenlik, sonra temizlik derken hemşireler laborantlar taşerona çalışıyor. Sizin bu taşeronlaşma mantığınız yüz aileyi daha ekmeksiz bırakacak. Oradan gelecek bedduaları tahmin edin.”

ANF

Diğer Haberler