Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sırrı Süreyya Önder: Kıymetli bir çaba

Sırrı Süreyya Önder: Kıymetli bir çaba

31 Ağustos 2012 Cuma 17:09
BDP’li vekil, Kürt sorununun bir haftada savaş boyutundan çıkarılabileceğini ileri sürdü.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in tartışma yaratan 'Milli Mutabakat Metni’ne BDP'li Sırrı Süreyya Önder'den destek geldi.

Önder, “Kıymetli bir çaba olduğunu düşünüyorum. Bunu yere sermemek gerekiyor. İçini doldurmak, eksiğini tamamlamak, verimsiz olgulardan arındırmak, bunu yaparken de barışı hedeflemek, meselenin bütün taraflarına düşmektedir” dedi. Önder, Kürt sorununa değinirken ise, “Bir haftada Kürt meselesini çözemeyiz ama savaş boyutundan çıkarabiliriz” dedi.

Gargaraya getirilmezse Çiçek’in çabasının, barışa giden sürecin ilk adımına dönüşebileceğini savunan Önder, basın mensuplarının ‘Milli Mutabakat Metni’ne ilişkin sorularını yanıtladı. Çiçek’in çıkışıyla ilgili düşüncelerini aktaran Önder, şöyle dedi:

Sıkıntılar var

“Ben bunun kıymetli bir çaba olduğunu düşünüyorum. Fakat sıkıntılar var. Birincisi, bu metnin imzaya açılması. Eğer Cemil Çiçek bunu katkı sunulacak, üzerinde tartışılacak bir manifesto olarak sunsaydı, bugünkü ‘devletin hâkim görüşünün dışındaki tüm görüşlere kör ve sağır olma’ duvarında açılan önemli bir kapıya dönüşürdü. Bu imkân halen var. İkincisi, Cemil Çiçek’in toplantıda söyledikleri, mutabakat metninden daha önemli açılımlar içeriyor. Bu gayreti yere sermemek gerekiyor. İçini doldurmak, eksiğini tamamlamak, verimsiz olgulardan arındırmak, bunu yaparken de barışı hedeflemek, meselenin bütün taraflarına düşmektedir. Üçüncüsü, bir yazar ve siyasetçi gözüyle baktığımda, metnin kendisi ve gazetecilere söylediklerinin dışında, söylemek istediği ama söyleyemediği şeyler olduğuna dair bir his bırakıyor insanda. Mesele gargaraya getirilmezse, barışa giden sürecin ilk adımına dönüşebilir.”

Devlet, treni kaçırdı

Sırrı Süreyya Önder, şiddete tavır alma çağrısının, BDP’de karşılık bulup bulmayacağına ilişkin bir diğer soruyu yanıtlarken ise, “Devlet bu treni kaçırdı. Bu konudaki inandırıcılığını yitirdi. Tutarsızlığı günlük hayatın bütün kodlarında, icraatlarında kendisini dayatıyor. Elbette şiddete herkes karşı çıkmalıdır, savunulacak bir yanı yoktur. Fakat bunu talep edenlerin ve itiraz edenlerin tutarlılık gibi bir dertlerinin, kaygılarının olması gerekir” dedi.

Bir haftaya bakar

Önder, Kürt meselesinin bir haftada savaş boyutundan çıkacağını ileri sürerken ise, “ Bu meselenin silahlı boyutunun bitmesi bir haftalık bir çabaya bakar. Bir haftada Kürt meselesini çözemeyiz ama savaş boyutundan çıkarabiliriz. Hükümet eğer, meseleyi demokratik siyaset, eşitlik, evrensel insan hakları temelinde çözerse, diğer yaklaşımlara itibar etmezse, İmralı üzerindeki onur kırıcı ve hukuka takla attıran yaklaşımını bir kenara bırakırsa, geçmişte böyle davranmadığını hepimiz biliyoruz. Bunu yapan başka bir iktidar değildi. Bu meselenin savaş boyutu bir anda tarih olabilir” diye konuştu.(Diyarbakır Özgürhaber)

Diğer Haberler