Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şişli’de Kürd işçilere ırkçı saldırı

Şişli’de Kürd işçilere ırkçı saldırı

31 Temmuz 2012 Salı 23:35
İstanbul'un Şişli İlçesi'ne bağlı Ayazağa Mahallesi'nde çalışan Kürd işçilere yönelik mahalledeki ırkçı bir grup tarafından saldırı düzenlendi.

İstanbul'un Şişli İlçesi'ne bağlı Ayazağa Mahallesi'nde çalışan Kürd işçilere yönelik mahalledeki ırkçı bir grup tarafından saldırı düzenlendi.

Olayın nedeni olarak, "işçiler kızlara laf attı" diye yansıtılırken Kürt işçiler, böyle bir durum olmadığını "burada gezmeyin, sizi burada barındırmayız, siz teröristsiniz" diyen mahalleli gençlerin kendilerine saldırdığını söyledi.

Edinilen bilgilere göre, Şişli İlçesi'ne bağlı Ayazağa'da dün akşam saatlerinde işten sonra bir parka oturmaya giden Kürt işçilere, mahalledeki gençlerden bir grup, "Niye burada geziyorsunuz, siz teröristsiniz, sizi burada barındırmayız" diye laflar söyledi. Bunun üzerine işçiler ile mahalleli gençler arasında tartışma çıktı. Tartışmanın ardından toplanan yüzlerce kişi, "Burası Türkiye bölünmez", "Burası Ayazağa burdan çıkış yok" sloganları atarak işçilere saldırdı. Bunun üzerine işçiler ile mahallede toplanan yüzlerce kişi arasında taşlı sopalı kavga çıktı. Olay yerine Şişli ve Kağıthane ilçelerinden çevik kuvvet ekiplerinin de bulunduğu çok sayıda polis sevk edildi.

‘SİZ TERÖRİSTSİNİZ, SİZİ BARINDIRMAYIZ’

Yaşanan kavga ve gerginlik geç saatlere kadar devam ederken, işçiler polisin özellikle kendilerine müdahale ettiği ve gaz bombaları attığını söyledi. Dicle Haber Ajansı’na (DİHA) konuşan işçiler, bulundukları inşaat şantiyesinin şu anda polis ablukasında olduğunu ve dışarı çıkamadıklarını belirterek, benzer şeyleri sürekli yaşadıklarını söyledi. Olayın yaşandığı Ayazağa'daki inşaat firmasına yakın bir inşaatta çalışan işçilerden biri olan Yasin Gönültaş, basının "işçiler kızlara laf attı, mahalleli gençler tepki gösterdi" şeklindeki haberlerinin yalan olduğunu ve kendilerinin karalandığını belirterek, yaşananlara ilişkin şunları söyledi: "Genç arkadaşlarımız bir luna parka gidip oturuyorlar. Mahalleli gençlerden bir grup yanlarına gelerek, 'Niye burada geziyorsunuz, siz teröristsiniz, sizi burada barındırmayız. Niye buralara geliyorsunuz. Sizin yüzünüzden kardeşlerimiz şehit düşüyor' diyerek, arkadaşlarımıza sataşıyorlar. Tartışma sırasında da hazır bekliyormuş gibi yüzlerce kişi mahalleden toplanıp, bu genç arkadaşlarımıza saldırıyorlar. Olayın nedeni budur. Şu anda benim yeğenlerimin de içinde bulunduğu yüzlerce kişi inşaatta mahsur durumda. Polisler ablukaya almış şantiyeyi. Telefonlarına bile ulaşamıyoruz. Bize 'mahallede gezmeyin' diyorlar."

Gönültaş, işçilere saldıran yüzlerce kişinin "Burası Türkiye bölünmez", "Burası Ayazağa burdan çıkış yok" diye sloganlar attığı ve polislerin söz konusu saldıran gruptan çok Kürt işçilere müdahale ettiğini söyledi. İşçilerin kaldığı şantiye polis ablukasına alınırken, Ayazağa'daki gerginlik sürüyor.

Diğer Haberler