Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Şivan Perwer: Hewlêr’den Diyarbekr’e yürüyeceğim!

Şivan Perwer: Hewlêr'den Diyarbekr'e yürüyeceğim!

18 Kasım 2012 Pazar 21:18
Şivan Perwer: Elimde sazım, dilimde "Kine Em?" arkamda onbinlerce insanla Hewlêr'den Diyarbekr'e yürüyeceğim!...

Açlık grevini sonlandıran Şivan Perwer, elinde sazıyla Hewlêr'den Diyarbekr'e yürüyeceğini açıkladı.

İşte Şivan Perwer’in açıklaması:

Elimde sazım, dilimde "Kine Em?" arkamda onbinlerce insanla Hewlêr'den Diyarbekr'e yürüyeceğim!... 

38 yıldır ülke ülke dolaşıp halkımın yaşadığı acıları dile getirmeye, özgürlüğe ve barışa susamış rüyalarının gerçekleşmesi için mücadele etmeye çalışıyorum. 

Yüreğim, zorla ve hile ile parçalanmış halkımın çığlıkları ve acılarıyla dolup taştı. Ülkemin Güneyinin özgürleşmesi ne kadar çok coşturduysa, Batısının ayağa kalkıp özgürlüğe koşması umuduma umut kattıysa, ülkemin Kuzeyindeki insan trajedisi de bir o kadar çok kanatıyor yüreğimi. 

Gün gün, saat saat, an be an. Ben halkımın yaşayan geçmişiyim. Yüreğimde dört parçanın güllerini yeşertiyorum. Görüyorum ki Kuzey güllerimi koparmak, bağını harap etmek istiyorsunuz. 

Umut verdiniz bir zamanlar özgürlüğe susamış yüreklerimize. İnanmak istedim, yardımcı olmak, kalbimde binbir çileyle yetiştirdiğim gülleri hediye etmek istedim size. Ama olmadı, olmayacak sanki. 

Oturup, kalkıp, koşup düşünüyorum; "ne yapmalıyım?" diye. Açlık grevini bu akşam sonlandırıyorum. Dayanamıyorum ziyaretime gelen binlerce gözün içine bakıp tekrar yerime oturmaya. Başka bir şeyler yapmalı, daha çok şeyler yapmalı. Ülkem beni çağırıyor! Avuçlarımı özgür Güney topraklarıyla doldurup Diyarbekr'e yürümek istiyorum. Ve yüreğimde binbir cefaya değer güllerimi Halepçe'den, Enfal'den, Hewler'den, Qamislo ve Efrin'den getirdiğim toprakla birlikte Diyarbekr'e ekmek istiyorum. O zaman mutlu olacağım halkımla birlikte. 

Ne olur zulm etmeyin artık. Yeter bu insan çığlıkları.

Diğer Haberler