Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Siverek’te 22 STK Başörtüsü Yasağını Protesto Edecek

Siverek'te 22 STK Başörtüsü Yasağını Protesto Edecek

05 Aralık 2012 Çarşamba 18:29
Başörtüsüne özgürlük sloganı ile Siverek'te 22 STK pazar günü Kanlıkuyu Meydanında saat 12.00'de kitlesel basın açıklaması yaparak hükümetin başörtüsü yasağını protesto edecek.

Siverek'te faaliyette bulunan 22 STK Pazar günü düzenleyecekleri kitlesel basına açıklaması ile hükümetin başörtüsü yasağını protesto edecek.

Pazar günü düzenleyecekleri kitlesel basın açıklamasından önce bir basın metni yayımlayan STK'lar tüm halkı başörtüsü yasağına tepki göstermeye çağırdı.

STK'lar adına yapılan açıklamada Milli Eğitim Bakanlığının 27 Kasım tarihinde "Milli Eğitim Bakanlığı'na Bağlı Okul Öğrencilerinin Kılık ve Kıyafetlerine Dair Yönetmelik" başlığıyla okul içerisinde öğrencilerin kılık-kıyafet durumlarını yeniden düzenleme yoluna gittiği hatırlatılarak şu ifadeler kullanıldı: "Yeni düzenlemeyle sözde hak ve özgürlükler alanında bir açılım yapmayı hedefleyen ve öğrencilerin "tek tip" kıyafet giymeye zorlanamayacağını iddia eden bakanlık, aynı yönetmelikte geçen "okul içinde baş açık" ifadesi ile her yönüyle köhnemiş ve gayrı insani bir şekilde sürdürülen başörtüsü yasağının devam etmesi doğrultusunda iradesini belli etmiştir.

Söz konusu yönetmelikte, İmam-Hatip okullarında başörtüsü takmanın serbest hale getirildiği vurgusu da içi boş bir söylemdir, zira 28 Şubat sürecinde bile İmam-Hatip okullarına öğrenciler başörtüleriyle gitmişlerdir ve günümüzde imam-hatip okullarında fiilen bu yasak zaten kalkmıştır.

Ayrıca başörtüsü serbestliğinin sadece imam-hatip okullarıyla sınırlı kalması da imam-hatip okullarında okuyan kızlarımızı rahibe gibi gören bir zihniyetin ürünüdür." denildi.

 

Açıklamanın devamında "Zaten bu zihniyet 'İsteseydik tüm okullarda serbest bırakırdık.' söylemiyle kendini açıkça ortaya koymaktadır.

Buradan Ömer Dinçer şahsında AK Parti hükümetine soruyoruz: Madem isteseydiniz serbest bırakırdınız, sizi bundan alıkoyan nedir?

Yüce Rabbimizin Ahzab suresinin 59.Ayeti Kerimesinde; "Ey Peygamber, eşlerine, kızlarına ve mü'minlerin kadınlarına dış elbiselerinden üstlerine giymelerini söyle; onların (özgür ve iffetli) tanınması ve eziyet görmemeleri için en uygun olan budur. Allah, çok bağışlayandır, çok esirgeyendir." diye buyurur.Ayrıca Nur suresinin 31. Ayeti Kerimesinde; "Mü'min kadınlara da söyle: "Gözlerini (harama çevirmekten) kaçındırsınlar ve ırzlarını korusunlar; süslerini açığa vurmasınlar, ancak kendiliğinden görüneni hariç. Başörtülerini, yakalarının üstünü (kapatacak şekilde) koysunlar."emrettiği başörtüsünü, "isteseydik serbest bırakırdık" aymazlığıyla yasaklamak, Sütçü İmam'ın başörtüsüne saygısızlık yaptıkları için savaştığı Fransızlarla aynı duruma düşmek değil de nedir? Bu yasağı sürdürerek, yıllarca topluma zulmeden yasakçı zihniyetle aynı hale düşmediniz mi?" denildi.

"Her yönüyle gayri insani bulduğumuz başörtüsü yasağını sürdüren, insanların ne giyeceğini, ne düşüneceğini, hangi dili konuşacağını belirleme hakkını kendinde gören ve toplumun büyük kesiminin taleplerine kulaklarını tıkayan bu keyfiyetten bir an önce vazgeçilmelidir." denilen açıklamada, "Unutulmamalıdır ki; Başörtüsü, Allah'ın açık emridir ve Müslümanlar için vazgeçilmezdir.

Bu nedenle öğrenci, öğretmen, doktor, avukat, polis, ayrımı yapılmadan başörtüsü üzerindeki tüm yasaklar derhal kaldırılmalı, tüm özel ve kamusal alanlarda başörtüsü serbest hale getirilmeli ve başörtülülerin uğradığı bu insafsız ayrımcılığa son verilmelidir.

Aksi halde bugün darbeci zihniyetle yüzleştiğini iddia eden hükümetin anlayış olarak darbecilerden bir farkı kalmayacaktır.

Başörtüsü onurumuzdur ve onurumuzu koruyacağız. Yasaklar kalkana kadar direneceğiz, haklıyız ve kazanacağız.

Tüm katılımcılar adına basına ve kamuoyuna duyurulur.

Tüm halkımızı başörtüsü yasağına duyarlı olmaya ve kitlesel basın açıklamasına davet ediyoruz..." ifadeleri kullanıldı.

Kitlesel Basın Açıklamasına Destek Veren STK'lar
1. BEM BİR SEN
2. BÜRO MEMUR SEN
3. DİYANET - SEN
4. EĞİTİM BİR- SEN
5. FIRAT-DER
6. FURKAN DER
7. HAYRAT EĞİTİM VE KÜLTÜR VAKFI
8. İKRA DER
9. MEMUR- SEN
10. ÖZGÜR-DER
11. ÖZGÜR EĞİTİM-SEN
12. SAĞLIK SES
13. SİVİL-DER
14. SİYAR- DER
15. SİVEREK GIDA MADDELERİ ODASI
16. SİVEREK MARANGOZLAR ODASI
17. SİVEREK MUHTARLAR DERNEĞİ
18. SİVEREK MADENİ EŞYA ESNAF VE SANAATKARLAR ODASI
19. SİVEREK-DER
20. SİVEREK İLİM KÜLTÜR DERNEĞİ
21. TÜRK EĞİTİM-SEN
22. TOÇBİR - SEN

(A. Uğurlu-İLKHA)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları