Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Siverek’te Sakalı Şerif Ziyarete Açıldı

Siverek'te Sakalı Şerif Ziyarete Açıldı

05 Eylül 2010 Pazar 16:36
Siverek Müftülüğü tarafından, Kadir Gecesi münasebetiyle sabah namazının ardından ziyaret açılan Sakalı Şerif'i, ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, yaklaşık 300 metrelik kuyruk oluşturdu.

Kadir gecesi münasebetiyle Siverek Ulu Camiinde, sabah namazının ardından dua ve salâvatlarla ziyarete açılan Lihye-i Şerif (sakalı şerif), ziyaretçi akınına uğradı.

Sabah namazının ardından Siverek merkez ve köylerinden gelen ziyaretçiler cami önünden İnönü bulvarında bulunan PTT şubesine kadar yaklaşık 300 metrelik kuyruk oluşturdu. Ziyaret dolayısıyla izdiham yaşanmaması için polis ve zabıta ekipleri çevrede güvenliği sağladı.

Siverek Müftüsü Ahmet Hilmi Yazar tarafından yapılan açıklamada, sabah namazından saat 11.30'a kadar erkekler tarafından ziyarete açık olacak olan sakalı şerifin, 11.30'dan, 16.30'a kadarda bayanlar için açık olacağı kaydedildi.

Müftülük yetkileri yaptıkları açıklamada, Sakalı Şerif'in Siverek'e getirilmesi hakkında şu bilgileri verdi: “Siverek'in önemli şahsiyetlerinden olan Zülfü Ağa, Sultan Abdülhamit Han zamanında, Sultan Abdülhamit'in makamına gelerek, Sultan'dan Sakalı şerifi (Lihle-i Şerif'i) talep eder. Sultan Abdülhamit ise sakalı Şerif'i Siverek'e götürürken her konaklama yerinde bir büyük baş hayvan kesilmesi şartıyla Sakal-i Şerif'in Siverek'e verebileceğini söyler. Bu şartı kabul eden Zülfü ağa her konaklama yerinde bir büyük baş hayvan keserek kutsal emaneti Siverek'e getirmiştir.” denildi.

Diğer Haberler