Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Siverek’te Sakalı Şerif Ziyarete Açıldı

Siverek'te Sakalı Şerif Ziyarete Açıldı

05 Eylül 2010 Pazar 16:36
Siverek Müftülüğü tarafından, Kadir Gecesi münasebetiyle sabah namazının ardından ziyaret açılan Sakalı Şerif'i, ziyaret etmek isteyen vatandaşlar, yaklaşık 300 metrelik kuyruk oluşturdu.

Kadir gecesi münasebetiyle Siverek Ulu Camiinde, sabah namazının ardından dua ve salâvatlarla ziyarete açılan Lihye-i Şerif (sakalı şerif), ziyaretçi akınına uğradı.

Sabah namazının ardından Siverek merkez ve köylerinden gelen ziyaretçiler cami önünden İnönü bulvarında bulunan PTT şubesine kadar yaklaşık 300 metrelik kuyruk oluşturdu. Ziyaret dolayısıyla izdiham yaşanmaması için polis ve zabıta ekipleri çevrede güvenliği sağladı.

Siverek Müftüsü Ahmet Hilmi Yazar tarafından yapılan açıklamada, sabah namazından saat 11.30'a kadar erkekler tarafından ziyarete açık olacak olan sakalı şerifin, 11.30'dan, 16.30'a kadarda bayanlar için açık olacağı kaydedildi.

Müftülük yetkileri yaptıkları açıklamada, Sakalı Şerif'in Siverek'e getirilmesi hakkında şu bilgileri verdi: “Siverek'in önemli şahsiyetlerinden olan Zülfü Ağa, Sultan Abdülhamit Han zamanında, Sultan Abdülhamit'in makamına gelerek, Sultan'dan Sakalı şerifi (Lihle-i Şerif'i) talep eder. Sultan Abdülhamit ise sakalı Şerif'i Siverek'e götürürken her konaklama yerinde bir büyük baş hayvan kesilmesi şartıyla Sakal-i Şerif'in Siverek'e verebileceğini söyler. Bu şartı kabul eden Zülfü ağa her konaklama yerinde bir büyük baş hayvan keserek kutsal emaneti Siverek'e getirmiştir.” denildi.

Diğer Haberler