Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sivil Cuma kıldıran imama dava

Sivil Cuma kıldıran imama dava

07 Ekim 2012 Pazar 13:25
Kürt sorununun çözümü için 25 Mart 2011'te başlayan ve halen devam eden sivil Cuma namazlarına ilişkin yaptırımlar sürüyor.

Başbakan Erdoğan'ın hedef göstermesinden sonra kılınan bütün sivil Cuma namazları polis kameramanları tarafından kayıt altına alınırken, namaza katılan ve kıldıranlar hakkında ise hem karalama kampanyaları yapıldı hem de yargılama süreçleri başlatıldı.

Diyarbakır'da Şêx Seîd ve 46 arkadaşının idam edildiği Dağkapı Meydanı'nda halen devam eden sivil Cuma namazlarını kıldırdığı gerekçesi ile DİAY-DER Üyesi Melle Mehmet Eminoğlu hakkında dava açıldı. Eminoğlu'nun 30 Mart 2012'deki vaazda sarf ettiği, "Başbakan Tayip Erdoğan televizyona çıkıyor diyor ki, öldürün kadın da olsa çocuk da olsa. Polislerine, 'iktidarım adına sizleri kutluyorum' diyor. Evet bu zulümle birlikte birisi kendini İslam'la tanıtmış, İslam adına katlimizi helal kılmış. Birisi de İslam halifeliği ile kendisini tanıtmış katlimizi yapıyor ve yaptıkları bu zulümle Müslümanları kandırıyor" sözleri nedeniyle "Hükümetin örgütle mücadelesine yönelik icraatlarını takbih ve teziyet etmek" iddiasıyla dava açıldı. Davanın ilk duruşması 18 Ekim günü Diyarbakır Sulh Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

‘Gerçekleri söylemekten geri durmayacağım’

Eminoğlu, camileri Kürt veya Türk diye adlandırmadıklarını ve yurttaşların anlayacakları şekilde ayet ve hadisleri okuduklarını söyleyerek, gerçekleri söylemekten geri durmayacağını söyledi. Eminoğlu, Kürt imam ve alimleri olarak haksızlığa ve zulme baş eğmeyeceklerini belirterek, "Kirli savaşın yürütücülerine İslam dinini kullandırtmayacağız diyoruz" dedi. (DİHA)

Diğer Haberler