Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sivil Cuma’da Ramazan ayının önemi anlatıldı

Sivil Cuma’da Ramazan ayının önemi anlatıldı

20 Temmuz 2012 Cuma 16:33
Bir çok kent ve kasabada her hafta kılınan Sivil Cuma’da bugün Ramazan ayının önemine dikkat çekildi.

CİZRE: Şırnak’ın Cizre ilçesinde Ramazan ayının ilk sivil Cuma namazı için 2 bini aşkın kişi Belediye Parkı'na akın etti. Yaklaşık 50 derece sıcağa aldırış etmeden Cuma namazında saf tutmak için parka gelen binlerce kişi, ağaçların gölgesine sığınarak namaz öncesi verilen Kürtçe vaazları dinledi. Mele Sait Özdemir tarafından verilen vaazlardan sonra kitle namaz için saf tuttu.

SİLOPİ: Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde de sivil Cuma namazına BDP İlçe yöneticileri, belediye meclis üyelerinin yanı sıra yüzlerce kişi katıldı. Kitle evlerden getirdikleri seccade, battaniye, halı ve kartonları yerlere sererek namaz için saf tuttu. Kürtçe hutbe okuyan Mele Mehmet Sadak, Ramazan ayının İslam dininde önemine değinerek Kur'an'dan bazı ayetler okudu. Vaazın ardından yüzlerce kişi namaz kıldı.

İDİL: Şırnak’ın İdil (Hezex) İlçesi'nde sivil Cuma namazı İdil Belediyesi Halk Evi'nde kılındı. Halk, kavurucu sıcağa rağmen namazın kılındığı Aşiti Parkı bahçesindeki Halk Evi'ne akın etti. Yüzlerce kişinin doldurduğu Halk Evi'nde vaaz veren Mele Ali, Ramazan ayının İslam alemi için önemine vurgu yaparak, mübarek Ramazan ayında insanların barışması gerektiğini söyledi. Vaazın ardından yüzlerce kişi namaz için saf tuttu.

URFA: Urfa'da BDP İl binasında kılınan sivil Cuma namazına çok sayıda kişi katıldı. Kürtçe vaaz veren Mele Mehmet Akbaş, Ramazan ayının önemine vurgu yapıldı. Okunan hutbenin ardından kitle namaz için saf tuttu.

SİİRT: Siirt'te de namaz Belediye Parkı'nda kılındı. BDP İl Eş Başkanı Seracettin Kayran, BDP'li yöneticiler, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Musa Kurhan, il genel ve belediye meclis üyelerinin de aralarında bulunduğu yüzlerce kişi namaza katıldı. İmam Mehmet Polat tarafından okunan Kürtçe hutbenin ardından katılımcılar namaz için saf tuttu. Kurtalan İlçesi'nde de BDP İlçe Başkanı Zübeyir Yoltay, Belediye Başkanı Necat Yılmaz ile çok sayıda kişinin katılımıyla BDP il binasının üst katında namaz kılındı.

BATMAN: Her hafta Batman Belediyesi Çay Bahçesi'nde kılınan sivil Cuma namazında kavurucu sıcağa rağmen yüzlerce kişi saf tuttu. Batman Din Alimleri Derneği üyesi imamlar tarafından okunan Kürtçe vaazlarda Ramazan ayının tüm insanlığa huzur, barış ve sağlık getirmesi temennilerinde bulunuldu. Verilen vaaz ve okunan hutbenin ardından yüzlerce kişi namaz için saf tuttu.

AMED: Diyarbakır'da, Dağkapı Meydanı'nda bulunan Selahattin Eyyubi Yeraltı Çarşısı'nda bir araya gelen yüzlerce kişi, sivil Cuma namazını kıldı. Namaz öncesi Kürtçe vaaz veren DİAY-DER üyesi Mele Mehmet Gönden, "Din, özgürlük, eşitlik ve demokrasi üzerine kurulmuştur" dedi. Gönden, İslam dininde öldürmenin, zulüm etmenin suç olduğunu belirterek, "İnsan haklarını çiğneyen bir zihniyet Kur'an-ı Kerimi çiğneyendir" dedi. Verilen vaazların ardından DİAY-DER üyesi Mele Celal Efe namaz kıldırdı.

SİLVAN: Diyarbakır’ın Silvan İlçesi'nde namaz Merkez Taziye Evi'nde imam Hüsnü Çalışıcı öncülüğünde kılındı. Ramazan ayının ilk gününde yoğun katılımın olduğu namazda, vaazlarda bulunan imam Çalışıcı, Ortadoğu'da akan kanın devletlerin eliyle olduğunu belirterek, Ramazan ayının barışa, kardeşliğe, eşitliğe ve beraberliğe vesile olmasını diledi. Kürtçe hutbenin ardından namaz için saf tutuldu.

BİSMİL: Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde sivil Cuma namazı Halil İbrahim Oruç Parkı'nda Mele Feyzi Yavuzkılınç öncülüğünde kılındı. Namaza binlerce kişi katıldı. Mele Yavuzkılınç Kur'an'dan ayetler okuyarak, "Bu dünyada zulüm yapan hiçbir diktatörün zulmü yanına kar kalmamıştır. Bu diktatörler sonunda mazlum halklar tarafından cezalandırılmıştır. Hiçbir zulüm cezasız kalmamıştır ve bundan sonra da kalmayacaktır" dedi. Ramazan ayının İslam alemi için önemli olduğunu belirten Yavuzkılınç, Kürtlere ve İslam alemine huzur ve barış getirmesi dileğinde bulundu. Okunan dualar ardından binlerce kişi saf tutarak Cuma Namazı'nı kıldı.

VAN: Van'da her hafta gerçekleştirilen sivil Cuma namazına Ramazan ayının ilk gününde yüzlerce kişi katıldı. Van Belediyesi otoparkında kılınan namazda katılım yoğun olduğu için birçok kişi yer bulmakta zorlandı. BDP İl ve ilçe yöneticileri, Van Belediye Başkanvekili Sabri Abi, Belediye Meclis üyelerinin katıldığı namazda konuşan Van İmamlar Derneği Başkanı Mele Yusuf Kılınç, Ramazan ayının mübarek bir ay olduğunu dile getirerek, "Ramazan ayında zulüm yapılmaz. Artık barış ve kardeşlik olsun. Yeter artık kan dökülmesin. Bizim ülkede her gün insanlar ve gençlerimiz ölüyor. Bu savaş bir an önce durdurulmalıdır." dedi. Vaaz ve hutbenin ardından cemaat namaz kıldı.

HAKKARİ: Hakkari'de BDP İl binasında kılınan Cuma namazına Hakkari Belediye Başkanı Fadıl Bedirhanoğlu, BDP İl yöneticilerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Mele Fikret Turan'ın Ramazan ayının önemi üzerine verdiği Kürtçe vaazdan sonra cemaat namaz için saf tuttu.

MALAZGİRT: Muş'un Malazgirt İlçesi'nde ise BDP İlçe binasında kılınan namazı Mele Nuri Adıyaman kıldırdı. Ramazan ayının önemini Kürtçe verdiği vaazla anlatan Adıyaman'ın vaazlarının ardından yüzlerce kişi namaz kıldı.

MANİSA: Manisa'nın Turgutlu İlçesi'nde sivil Cuma namazı BDP İlçe Örgütü Musa Anter Konferans Salonu'nda kılındı. Mele Muhyeddin Oğuz verdiği vaazlarda halklar üzerinde uygulanan zulümlere değindi ve buna sessiz ve tepkisiz kalınmaması gerektiğini dile getirdi. Oğuz, Hz. Muhammed'in gördüğü zulümden dolayı Mekke'den Medine'ye gitmek zorunda kaldığını anlattı. Oğuz, "Zulüm ve hakikatleri inkar edenlere karşı bir şey yapamıyorsa da insanın en azından boyun eğmeyerek, alet olmayarak zulme karşı duranlara yardımcı olması gerektiğini" kaydetti. Daha sonra namaz kılındı.

Diğer Haberler