Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sivil Toplumdan Ateşkes Çağrısı

Sivil Toplumdan Ateşkes Çağrısı

12 Ağustos 2010 Perşembe 02:25
Ankara'da, 162 sivil toplum örgütü PKK ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) çift taraflı ateşkes çağrısı yaptı.
Ankara'da, 162 sivil toplum örgütü PKK ve Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) çift taraflı ateşkes çağrısı yaptı.

Dernekler, odalar, sendikalar ve platformlardan oluşan 162 sivil toplum örgütünün temsilcileri, Kürt sorunun barışçıl çözümü için çağrı yapmak amacıyla bugün, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi'nde bir araya geldi.

Sivil örgütlerin imzaladığı "Barış için acil çağrımızdır" başlıklı metni okuyan Halkevleri Onursal Başkanı Abdullah Aydın “Kürt sorunun demokratik çözümü için TSK operasyon yapmamalı ve PKK eylemlerine son vermelidir” dedi.

Kamuoyunda oluşan ateşkes beklentisinin dikkate alınmasını talep eden Aydın, “Sorunun şiddetle çözümünde ısrar, Türkler ve Kürtler arasındaki duygusal kopuşu arttırmakta ve giderek düşman hale getirmektedir” diye konuştu.

Aydın, şiddet ortamının son bulması için "yasaklardan arınmış bir diyalog ortamı oluşturulması" ve "inisiyatif sahibi şahsiyet ve dinamiklerin önerileri önyargısız olarak tartışılabilmesini" talep etti.

Aydın, "kimin muhatap olacağı" konusundaki bir soru üzerine, “Kürtlerin temsilcileri de var. Biz barış savunucuları da bu konuda muhatabız. Önemli olan bu konuda içtenlikli davranılmasıdır” dedi.

AKnews

Diğer Haberler