Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Skandal rapor : Ceylan mühimmatı kendi patlattı

Skandal rapor : Ceylan mühimmatı kendi patlattı

25 Temmuz 2012 Çarşamba 12:35
Makine Kimya Endüstrisi (MKE), 12 yaşındaki Ceylan’ın 3 yıl önce Lice’de patlama sonucu hayatını kaybetmesi ile ilgili çok tartışılacak bir rapor hazırladı.

Makine Kimya Endüstrisi (MKE), Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 28 Eylül 2009’da askeri birliğin yanında meydana gelen patlama sonucunda hayatını kaybeden 12 yaşındaki Ceylan Önkol ile ilgili raporunu yaklaşık üç yıllık bir sürenin ardından tamamladı. Skandal raporda Ceylan’ın ölümüne neden olan mühimmatı kendisinin patlattığı iddia edildi.

Raporda, Ceylan’ın ölümüne 40 milimetrelik bombaatar mühimmatının neden olduğu ve patlamanın Ceylan’ın mühimmatın üzerine demir bir cisimle vurması sonucu gerçekleştiği iddia edildi.

Cumhuriyet'te yer alan habere göre, MKE Mühimmat Fabrikası Başuzmanı İdris Aydoğdu tarafından hazırlanan raporda, “Kriminal raporlarda incelenen bulgu parçalarını 40 mm bombaatar mühimmat olabileceği kanaati hasıl olmuştur. Havan ve top mühimmatı olsaydı vücudun parçalandığına ve her bir uzvun 30-40 metre gibi mesafeden toplanması gibi bir durum oluşurdu” denildi.

Üç sene önce de aynı açıklama

İlginçtir ki bu açıklamanın neredeyse aynısını Diyarbakır Başsavcılığı da üç sene önce yapmıştı. Başsavcılık açıklamasında: "Ceylan Önkol'un, daha önce araziye atılmış ancak patlamamış 40 milimetrelik bombaatar mühimmatına elindeki tahta ile vurduğu, mühimmatın patlaması neticesinde hayatını kaybettiği sonucunu varılmıştır" denilmişti.

Bu iki açıklamaya bakıldığında, Ceylan’ın ölümüyle ilgili yürütülen soruşturmada üç sene boyunca bir arpa boyu yol alınamadığı görülüyor. Açıklamaların ortak yanı ise suçu olay esnasında hayvanlarını otlatmakta olan Ceylan'a yüklemeleri.

Diğer Haberler