Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
STK’lar Şemdinli’de inceleme yaptı

STK'lar Şemdinli'de inceleme yaptı

02 Ağustos 2012 Perşembe 21:21
Hakkari Barosu’na bağlı avukatlar, Mazlum-Der, Azadi İnisiyatifi ve Göç-Der temsilcileri yaşanan çatışmalar nedeniyle Şemdinli’ye gitti.

Hakkari’nin Şemdinli ilçesinde 13 Temmuz’dan beri süren çatışmalar nedeniyle ilçeye bağlı 4 mezrada yaşayan köylüler göç etti.

Yaşanan durumu yerinde görmek ve incelemelerde bulunmak üzere birçok heyet sabah saatlerinde Şemdinli’ye gitti.

Aralarında Göç-Der temsilcilerinin de bulunduğu Hakkari Barosu Avukatları, Mazlum-Der temsilcileri ve Azadi İnisiyatifi'nden bir heyet çatışmanın yaşandığı Bağlar Köyü’ne gitmek istedi. Fakat 'güvenlik yok' gerekçesiyle izin verilmedi.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Hakkari Baro Başkanı Kutbettin Beyazıt bazı incelemelerde bulunmak üzere Şemdinli’ye geldiklerini belirtti

'ADLİ MAKAMLARA YANSIYAN HERHANGİ BİR CAN KAYBI YOK'

Çatışmanın yoğun bir şekilde yaşandığını belirten Beyazıt, "Köy boşaltmaları söz konusu. Yaşanan çatışmalar boşaltılan köylerin yakınında meydana geliyor. Adli makamlara yansıyan herhangi bir can kaybı söz konusu değildir. Ancak yoğun bir bombardımanın sürdüğünü öğrendik. Bölgeye güvenlik nedeniyle giriş çıkışlar yasaklandı. İncelemelerimizi tamamladıktan sonra daha detaylı bir açıklama yapacağız” dedi.

'OPERASYON VE ÇATIŞMALAR DEVAM EDİYOR'

Bölgede yaşanan çatışmaları ve yaşanan göç durumunu incelemek üzere Şemdinli’ye gelen bir diğer Sivil Toplum Kuruluşu olan Mazlum-Der den de bir açıklama geldi. Mazlum-Der Başkanı Cengiz Şen de yetkililer ve göç eden köylülerle görüştüklerini ifade etti.

Şen, "Yaşanan çatışmada ne kadar can kaybının olduğunu henüz bilmiyoruz. Çatışma ve operasyonlar devam ediyor. Çatışma seslerini rahatlıkla duyabiliyoruz. Biz mağdur olan köylülere nasıl yardımcı olabileceğimizi görüşüyoruz. İncelemelerimizi tamamladıktan sonra raporumuzu basınla paylaşacağız" dedi.

'SURİYE'DE BÖYLE BİR DURUM OLSA TÜM TARAFLAR MÜDAHİL OLUR'

Öte yandan Diyarbakır’dan gelen Azadi İnisiyatifi koordinatörü Adem Özcaner de ilçedeki kurum amirlerini ziyaret ettiklerini belirtti.

Göç eden ailelerle sürekli iletişim halinde olduklarını belirten Özcaner, "Burada bulunan ailerde her ne kadar can kaybı ve yaralanma olmazsa da köydeki bağ -bahçe ve hayvanlarını bırakıp göç etmişler. Köyde ne varsa bırakıp gelmişler. Bu konuda bir tedbir ve önlem alınmadı. Bölgeye gidişimiz de engellendi. Bölgede çatışmanın devam ettiği ve can güvenliğinin olmadığı belirtildi. Burada yaşanan çatışma Türkiye tarihinde ilk defa oluyor. Mağdur olan 4 köy boşaltıldı.

Bu köylülerin bir kısmı Şemdinli merkeze göç etti. Bu vahim bir durumdur. Suriye’de bile böyle bir durum olsaydı tüm taraflar müdahil olurdu. Fakat Şemdinli’de yaşanan bu durum karşısında devletin yapacağı bişey yok. Kaymakamla yaptığımız görüşmede çatışmanın sürdüğünü öğrendik. Bu anlamda çatışmanın ne zaman sona ereceğiyle ilgili Kaymakam’ın bir bilgisi ve yetkisi söz konu değil. Tamamen yetki ordunun elindedir. Onun için ortadaki vahim durumun önüne geçmek için bir an önce devletin ve diğer yetkili kurumların müdahil olması gerekir. İncelemelerimizi tamamladıktan sonra raporumuzu kamuoyuyla paylaşağız" dedi. (Yüksekova Haber)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları