Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
STK’lardan Hükümete ve PKK’ye Çağrı

STK'lardan Hükümete ve PKK'ye Çağrı

06 Haziran 2012 Çarşamba 09:43
Diyarbakır'daki STK'lerden ortak cevap: Bizi yöneten vicdanımızdır.

Diyarbakır Barosu, İnsan Hakları Derneği, Diyarbakır Şubesi ve Mazlum Der Diyarbakır Şubesi tarafından düzenlenen ortak basın açıklamasıyla HPG tarafından gözaltına alınan AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel Çelik ile daha önce esir alınan asker, polis memuru ve kaymakam adayının serbest bırakılması istendi. STK'ler, kendilerini suçlayan Başbakan Erdoğan'a da çağrı yaparak, "Bizi yöneten vicdanımızdır" dediler.

Diyarbakır Barosu'nda bir araya gelen Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar, İHD Diyarbakır Şube Başkanı Raci Bilici ve Mazlum Der Diyarbakır Şube Başkanı Abdurrahim Ay, ortak basın açıklaması düzenledi. Temsilciler adına basın açıklamasını okuyan Diyarbakır Barosu Başkanı Mehmet Emin Aktar, önceki dönemlerde de HPG'nin tutukladığı sivil, asker ve polislerin serbest bırakılmasına ilişkin açıklama yaptıklarını söyledi. AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel Çelik'e yönelik de açıklamalarda bulunduklarını belirten Aktar, "Aile bize bir kez daha başvurdu. Biz de insan hakları alanında çalışan kurumlar olarak basın aracılığıyla çağrımızı yenilemeyi düşündük. Biz insan yaşamının her şeyin üzerinde olduğunu, aynı zamanda kişi özgürlüğünün de her şeyin üzerinde olduğunu inanan kişiler ve kurumlarız. Bu açıdan bakıldığında evet 30 yıldır coğrafyamızda bir savaş sürüyor. Bu savaş çoğu zaman sivilleri de hedef alıyor. Ölümler ve acılar yaşıyoruz. Her gün ölüm haberleri alıyoruz. Bu savaşın bir an önce bitmesi gerekiyor. Bu savaşın bitmesi için de bir diyaloğun başlaması, bir tartışmanın başlaması ve sorunun tartışılarak çözülmesi gerekiyor. Çatışarak değil, tartışılarak çözülmesi gerekiyor. Ailesinin başvurusunu esas alarak Veysel Çelik başta olmak üzere alıkonulan askerler, polis memuru ve kaymakam adayının serbest bırakılması, bu savaşın bir an önce bitmesi, Kürt meselesinin barışçıl yöntemlerle çözümü konusunda ilerleyebilmek, yeni bir şans tanıyabilmek adına da topluma bir mesaj verme adına da biz çağrımızı yineliyoruz. Alıkonulan bu kişilerin salıverilmelerini diliyoruz, bekliyoruz ve talep ediyoruz. Eğer bu konuda bizler kişi olarak da kurumlarımızı temsilen üzerimize bir görev düşecekse bunu yapmaya hazır olduğumuzu, ilgili kişileri teslim almaya da, yerini, saatini ne şekilde olacağını bilebilirsek buna da hazır olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyoruz" dedi.

'BİZİ TALİMATLANDIRAN VİVDANIMIZDIR'

Başbakan'ın gelişi öncesinde bir takım isteklerin bulunduğu açıklamayı yaptıklarını, bu açıklama için hiç kimseden talimat almadıklarını kaydeden Baro Başkanı Aktar şunları söyledi: "Bizi yöneten, bizi talimatlandıran vicdanımızdır. Vicdanımızın sesini dinleyerek toplumdaki beklentileri, bize gelen taleplerin büyük bir bölümünü karşılıyoruz. Şimdi hükümeti eleştirdiğimiz noktada Diyarbakır'ın sağduyulu sesi olmaktan çıkıp, talimatlandırılan kurumlar ve kişiler durumuna düştük. Biz asla talimatla hareket etmeyiz. Hiç kimsenin arkasında, önünde ve yanında değiliz. Bizi tek yönetecek şey vicdanımızdır. Bizi tek yönetecek şey insan haklarına duyduğumuz saygıdır. Bir avuç insan kaldık bu kentte. Bir avuç insan toplumun vicdanını seslendirmeye çalışıyoruz. Çok seyahat edenler evinin bir köşesinde bir seyahat çantası hazırlar. Açıklıkla söylüyorum evimizin bir köşesinde bir cezaevi çantamız var. Hükümete düşen, bizim gibi sivil insanların ifade özgürlüğünü güvence altına almaktır. Biz inandığımız şeyleri söyledik, söylemeye de devam edeceğiz."

Diğer Haberler