Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Stockholm’de Kürt Film Festivali Yapılacak

Stockholm’de Kürt Film Festivali Yapılacak

16 Nisan 2012 Pazartesi 15:21
İsveç’te yaşayan genç Kürt yönetmenler Kürt filminin yaygınlaşması, Kürt dili ve kültürünün tanıtılması için yapılabilecekleri tartışmak amacıyla Stockholm’de bir araya geldiler.

İsveç’te yaşayan genç Kürt yönetmenler Kürt filminin yaygınlaşması, Kürt dili ve kültürünün tanıtılması için yapılabilecekleri tartışmak amacıyla Stockholm’de bir araya geldiler.

Kürt yönetmenler, Kürt filmlerinin İsveç toplumu ve Kürtler tarafından yeterince tanınmadığı tesbitinde bulunarak bu eksikliğin giderilmesi için somut adımlar atılması üzerinde görüş birliğine vardılar. İlk aşamada “Stockholm Kurdish Film Festival” adını verdikleri bir örgütlenmeye gittiler. Stockholm’de “Kürt Film Festivali’ düzenlemek için Kürdistan’ın dört parçasından gençlerin ağırlıkta olduğu 40 kişinin yer aldığı bir komite oluşturdular ve görev bölümü yaptılar.

Stockholm Kurdish Film Festival” (SKFF) adlı derneğin amacı İsveç’te sinemalar, okullar, kütüphaneler ve televizyonlarda Kürt filmlerinin gösterimini sağlamak ve her yıl Stockholm’de “Kürt Film Festivali” düzenlemek. Böylelikle hem Kürt kültürünü tanıtmayı, hem de Kürdistan’da halka yönelik baskı ve saldırılarılara karşı verilen mücadeleleri kamuoyuna duyurmayı hedefliyor.

“Stockholm Kürt Film Festivali”nin Şefliğine getirilen Gazeteci ve Yönetmen Yasemin Salık Stockholm’de bir Kürt Film Festivali düzenme düşüncesinin doğuşunu şöyle özetliyor:

“Bu sıralar bir belgesel film hazırlıyorum. Diyarbakır’da kısmen çekimler yaptım. Çekimler sırasında Kürdistan’da filme ilginin yoğun olduğunu, filmcilik yapan pek çok kişi olduğunu gördüm. Ben İsveç’te doğduğum ve büyüdüğüm için burada kültür ve filmle uğraşan kesimlerle yaygın bir ilişkim var. Ama Kürt filmi hakkında bilgim olmamasını bir trajedi olarak değerlendirdim. İsveç’te filmcilik yapan bir Kürt olarak kendime neden ben bugüne kadar Kürt filmcilerle ilişki kurmadığım sorusunu yönelttim. Kürt filmlerinin diğer ülkelerin filmlerinden farklı olarak yaygın olarak gösterilmemesi ve tanıtılmaması beni çok üzdü. İsveç’te film yapımcılığı ile uğraşan pek çok Kürt var. O nedenle de burada bir festival düzenleyebileceğimizi ve böylelikle Kürt filminin daha yaygın gösterilmesine ve tanıtılmasına katkıda bulunabileceğimizi düşündüm.”

Festivale katılacak filmlerde aranacak kriterler de belirlendi. Gösterilecek filmlerin Kürtleri ve Kürdistan’ı konu alması, yönetmenin Kürt kökenli olması ve Kürdistan’da çekilmesi gerekiyor. Ancak Kürt yönetmenlerin Kürdistan dışında çekimini yaptıkları filmler de festivalde temsil edilebilecek. Kürtçenin değişik lehçelerinin eşit bir şekilde festivalde temsil edilmesine özen gösterilecek.

Salık festivalin amacının sadece Kürt kültürü ve filmlerinin tanıtılmasıyla sınırlı olmadığını belirterek şunları söylüyor: “Kürt Film Festivalini düzenleyerek sansüre karşı çıkmayı, demokrasiyi, insan haklarını ve ifade özgürlüğünü savunmayı da amaçlıyoruz. Ama en önemlisi de dilleri, kültürleri ve kimlikleri için savaşan ve yaşamlarını yitiren tüm Kürtleri kutlamak ve anmak istiyoruz.”

Festival Komitesinde yer alanlar arasında İsveç’in en genç yönetmeni ünvanını taşıyan ve ödüller alan Rojda Şekersöz ile pek çok filme imza atan Zanyar Adami de bulunuyor.

“Stockholm Kürt Film Festivali” 21-24 Şubat 2013 tarihlerinde Stockholm merkezindeki Rio Sinemasında düzenlenecek. Ancak festivale hazırlık niteliğinde bir dizi etkinlik yapılacak. Kasım ayı içinde Rio sinemasında düzenlenecek “Film Kahvatılsı” na katılacaklar kahvaltılarını yaparlarken aynı anda Kürt filmlerini de izleyebilecekler. (ANF)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
30 Ocak 2017 Pazartesi 13:29
04 Aralık 2016 Pazar 01:35
05 Kasım 2016 Cumartesi 22:49
22 Ekim 2016 Cumartesi 10:55
04 Ağustos 2016 Perşembe 09:17
07 Temmuz 2016 Perşembe 09:20
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:04
28 Haziran 2016 Salı 08:27
22 Haziran 2016 Çarşamba 09:27
03 Haziran 2016 Cuma 17:11