Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kürdistan Kamuoyuna [Sıdkı ZİLAN]
Kürdistan İslami Hareketi (AZADÎ) eski Genel Sekreteri, Evet-Hayır Kampanyası ve diğer konulara ilişkin basın açıklaması yaptı.
Şubat atamasında Zazaca’ya bir kadro

Şubat atamasında Zazaca'ya bir kadro

22 Şubat 2017 Çarşamba 19:46
Milli Eğitim Bakanlığının bu dersler için pozitif ayrımcılığı beklenirken, bu dersin seçimini teşvik etmesi lazımken; bakanlık adeta yola taş koyuyor.

Murat Varol

Şubat atamasında Zazaca'ya bir kadro verilmiş. Okullarda Zazaca'nın seçilme(me)sini etkileyen en önemli faktör öğretmendir.

Geçen yıl şubat ayında okulları gezdiğimizde, okul müdürlerinin en büyük tereddütü dersi seçtikten sonra öğretmenin olmayışıydı.

Milli Eğitim Bakanlığının geçen yılki en büyük mazereti norm kadro istenmediği yönündeydi; oysa bu yıl 10'un üzerinde norm kadro isteği vardı. Kaldı ki sadece Bingöl'de on okul norm kadro girdi, bunların isimleri bile tek tek belli.

Bakanlık öğretmen sayısını az tutarak, bilerek veya bilmeyerek bu dersin okullardaki seçim durumunu ciddi bir şekilde olumsuz etkiliyor.

Bakanlığın bu dersler için pozitif ayrımcılığı beklenirken, bu dersin seçimini teşvik etmesi lazımken; bakanlık adeta yola taş koyuyor.

 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları