Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Sultan Sasaa’nın Türbesi Yeniden Yapılandırılıyor

Sultan Sasaa'nın Türbesi Yeniden Yapılandırılıyor

16 Mart 2012 Cuma 13:54
Sultan Sasaa'nın türbesinin bulunduğu yer ile ilgili projeler durdurularak, bu mekân Sultan Sa'saa'nın manevi şahsına yakışır şekilde yeniden yapılandırılacak.

Diyarbakır'ın 639 yılında Hz. Ömer zamanında İslâm ordularınca fethedilmesinin ardından fethe katılan ve şehrin ilk Valisi olarak bilinen Sultan Sasaa'nın türbesinin bulunduğu yer ile ilgili olarak bir süredir basında yer alan haberlerle ve STK'lardan gelen tepki üzerine Diyarbakır Valiliği Sultan Sasaa türbesinin yeniden ihyası için proje çalışmaları yürütüyor.

Konu ile ilgili Diyarbakır Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada şöyle denildi:
 

"Valiliğimizin başlatmış olduğu inceleme neticesinde daha önce Vakıflar Bölge Müdürlüğünce 14.12.2007 tarihinde müellifine hazırlatılan konservasyon projesi, ilgili kurulca 23.01.2008 tarihinde reddedilmiş daha sonra kalıntıların muhafazası için demonte çelik konstrüksiyon imalatından oluşan başka bir projenin 22.10.2008 tarihinde ilgili kurul tarafından kabul edildiği tespit edilmiştir."
 

Açıklamada, henüz ihalesi yapılmamış olan bu projenin durdurularak, söz konusu mekânın Sultan Sa'saa'nın manevi şahsına yakışır ve onu onurlandırıcı bir bütünlükte dönemine uygun olarak yeniden yapılacağı belirtildi.
 

Vakıflar Bölge Müdürlüğünce hazırlanan yeni bir projenin, Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu'na sunulduğu belirtilen açıklamada, yeniden hazırlanan proje en kısa zamanda Koruma Kurulu'na teslim edileceği kaydedildi.

(Osman İçli - İLKHA)

Diğer Haberler