Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Suriye Kürdistanı 2.Gazze Olma Yolunda’

'Suriye Kürdistanı 2.Gazze Olma Yolunda'

24 Ocak 2013 Perşembe 20:03
"Suriye Kürdistanı ile Dayanışma Platformu", Nusaybin-Kamışlı sınır kapısının açılması için TBMM'de kulis çalışmaları yaptı.

AK Parti Grup Başkanvekili Ahmet Aydın ile bir araya gelen Platform temsilcileri Nusaybin-Kamışlı sınır kapısının açılmamasının bölgenin ikinci bir Gazze olması anlamına geldiğini ifade ederken, hükümetin sınır kapısının PYD’nin kontrolünde bulunmasından duyduğu rahatsızlığı ilettiği ve “PYD kapıdan çekilsin, sınırı açalım” formülüne sıcak baktığı ifade edildi.

Radikal’in edindiği bilgiye göre KADEP Genel Başkanı Lütfü Baksi, Kürdistan İslami (AZADİ) İnisiyatifi adına Sıdkı Zilan ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Daimi Meclis Üyesi Seydi Fırat, “Suriye Kürdistanı ile Dayanışma Platformu” sıfatıyla dün TBMM’de AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın’ı makamında ziyaret ettiler. Ziyarette AK Parti Ankara Milletvekili Emrullah İşler de bulundu. Emrullah İşler, milletvekili seçilmeden önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile ‘Ortadoğu’dan sorumlu başdanışman’ sıfatıyla yakın mesai de yapmıştı. Basına kapalı yapılan görüşme yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmede, ağırlıklı olarak Suriye Kürdistanı ile Türkiye arasındaki ekonomik ve siyasi ilişkiler gündeme geldi.

“SURİYE KÜRTLERİNİ DIŞLAMAYIN”

Baksi, Zilan ve Fırat, bölgede insani dram yaşandığını belirterek Irak Kürdistanı’na tanınan toleransın Suriye Kürdistanı’na da tanınmasını istedi. Suriye Kürdistanı’nın abluka altında olduğunu, Nusaybin-Kamışlı sınır kapısının kapalı tutulmasının bölge için yeni bir Gazze olması anlamına geldiğini anlatan Platform temsilcileri, “Türkiye, Suriye Kürtlerini ekonomik ve siyasi olarak dışlamasın. Suriye’deki muhalefetin bir kısmını destekleyip Kürtleri dışlamak Türkiye’ye yakışmaz” ifadesini kullandılar.

HÜKÜMET, “PYD KAPIDAN ÇEKİLSİN” DİYOR

AK Parti Grup Başkan Vekili Ahmet Aydın’ın ise, sorunun çözümü için Türkiye’nin formül aradığını söylediği ifade edildi. Hükümet, Kuzey Suriye’de yönetimi elinde tutan Kürt Yüksek Konseyi’nin de bileşeni olan PYD’nin Nusaybin-Kamışlı sanır kapısını kontrolü altında tutmasından rahatsızlık duyuyor. Hükümetin, “PYD kapıdan çekilsin, sınırı açalım” formülüne sıcak baktığı ifade ediliyor. Hatay’ın Suriye’ye açılan sınır Kapısı olan Cilvegözü Sınır Kapısı ise halen Özgür Suriye Ordusu'nun kontrolü altında. Ancak Özgür Suriye Ordusu, Beşar Esat güçlerinin yanı sıra PYD ile de silahlı çatışmaya devam ediyor.

Tarık IŞIK  (radikal.com.tr)

Diğer Haberler