Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye Kürdistanı ikinci Gazze olmasın

Suriye Kürdistanı ikinci Gazze olmasın

23 Ocak 2013 Çarşamba 19:59
Suriye Kürdistanı ile Dayanışma Platformu, Suriye Kürdistanı’nda yaşanan dramı Ankara’da paylaştı.

BDP, ÖSP, KADEP, HDK, ESP, EMEP Diyarbakır il örgütleri, DTK, DDKD, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu'nun oluşturduğu Suriye Kürdistanı ile Dayanışma Platformu, Suriye’de Kürtlere yönelik uygulanan ambargoya ilişkin Ankara’da 2 gündür sürdürdüğü temaslarını tamamladı. İHD ve Halkevleri ziyaretinin ardından platform temaslarına ilişkin MAZLUMDER Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat, Kürdistan İslamî (Azadi) İnisiyatifi Temsilcisi Sıdkı Zilan, DDKD Genel Başkanı İmam Taşçıer, HDK Diyarbakır Sözcüsü Hüseyin Bardakçı, KADEP Genel Başkan Vekili Lütfi Baksi, Dicle Fırat Diyalog Grubu’ndan Muhittin Batmanlı, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Ayber, BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu katıldı.

Suriye Kürdistanı ile Dayanışma Platformu, Suriye Kürdistanı’nda yaşanan dramı Ankara’da paylaştı. Meclis’te ve Meclis dışındaki siyasi partiler, sendikalar ve birçok kurum ile görüşen platform üyeleri savaş halinde olan bölgeye siyasi ve ekonomik ambargo uygulandığına dikkat çekti.

Platform, Ankara’da Mecliste CHP ve BDP yöneticileri ile İnsan Hakları Derneği (İHD), MAZLUMDER, KESK ile 2 gün boyunca görüşmelerde bulundu. MAZLUMDER Genel Merkezi’nde bugün yapılan toplantıda “AKP hükümetinin savaş politikası yeni dramlar, sürgünler yaşanmasına neden olacaktır” vurgusu yapıldı.

TÜM SINIR KAPILARI KAPALI

DTK Daimi Meclis üyesi Seydi Fırat'ın açıklamasında bölgenin Suriye’deki en barışçıl bölge olduğuna dikkat çekildi. Fırat, barış içinde birbirine tutunmaya çalışan bu bölgenin ödüllendirileceğine, cezalandırıldığını vurguladı. Ankara’daki temaslarında, Suriye Kürtleri üzerindeki ambargonun kendilerini inciteceğini anlattıklarına dikkat çeken Fırat, “Suriye Kürdistanı’na giden tüm yardım kapıları kapalıdır. Nusaybin, Kızıltepe, Ceylanpınar kapıları… Türkiye bu kapıları açmalıdır” dedi.

‘TÜRKİYE KENDİ ELİYLE YENİ BİR GAZZE YARATIYOR’

Suriye Kürdistanı’nda yaşanan dramı ikinci bir Gazze’ye benzeten Fırat, Türkiye’nin ambargo ile adeta kendi eliyle bir Gazze yaratma çabasında olduğunu söyledi. “Bu drama göz yummayın” diye konuşan Fırat, bu dramın Türkiye’nin iç barışını da ilgilendiren bir durum olduğunu belirtti. Fırat, Suriye’de tecridin siyasi ekonomik ve askeri alanda sürdüğünü ifade etti. Bölgedeki sorunun herkesi ilgilendiren bir sorun olduğuna dikkat çeken Fırat, AKP hükümetinin savaş politikasının yeni kıyımlar, sürgünler dramlar yaşanmasına sebep olacağının altını çizdi.

ANKARA’DAN DESTEK VAR

Ankara’da 2 günlük görüşmeler sonrasında yapılan basın toplantısına BDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Mutlu, Emek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Fevzi Ayber ve birçok siyasi parti temsilcisi katıldı. Toplantıda yapılan görüşmelerden olumlu sonuçlar çıktığına dikkat çekildi. Platform, Suriye’de savaşın baş gösterdiği tarihten itibaren çalışmalarını sürdürüyor. Suriye’ye bazı bölgelere yardım kampanyaları yapıldığı halde, Suriye Kürdistanı’na hiçbir yardım ulaşmıyor. Bu sebeple oluşturulan platform, görüşmelerde bu konuda hükümete sınır kapılarının açılması için baskı yapmayı ve bölgede Kürtlerin yaşadığı dram ile ilgili kamuoyunu bilgilendirmeyi amaçlıyor. (EVRENSEL-ANF)

Diğer Haberler