Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye Kürdleri’nden Baas’a misilleme!

Suriye Kürdleri'nden Baas’a misilleme!

08 Eylül 2012 Cumartesi 01:29
Baas diktatörlüğüne bağlı katliam birliklerinin Halep’te Kürtlerin ağırlıklı yaşadığı Şeyh Maksud’da gerçekleştirdiği katliama karşı Kürtler, Cuma namazını müteakip Suriye Kürdistanı genelinde alanlara dökülerek protesto gösterisinde bulundu.

Baas diktatörlüğüne bağlı katliam birliklerinin havadan bombardıman yoluyla Halep’te Kürtlerin ağırlıklı yaşadığı Şeyh Maksud’da gerçekleştirdiği katliama karşı Kürtler, Cuma namazını müteakip Suriye Kürdistanı genelinde alanlara dökülerek protesto gösterisinde bulundu.

Kürtçe kaynaklardan edinilen bilgilere göre PYD’ye yakınlığıyla bilinen Meclîsa Gel koalisyonu ve Demokratik Toplum Hareketi’nin (TEV-DEM) çağrısıyla bölgede Baas rejimine karşı protesto gösterileri tertiplendi. Ayrıca bölgede 3 günlük yassın da ilan edildiği kaydedildi.

Saldırılar Karşılıksız Kalmayacak!

Söz konusu hareketler tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada Baas rejiminin Suriye halkına dönük izlediği sistematik katliamlar telin edilerek, düzenin meşruiyetinin kalmadığı ifade edildi.

Basın açıklamasında 2-5 Eylül tarihleri arasında rejimin Kürtlere yönelik baskı ve tutuklamalarında artış gösterildiği, bu yolla halkın proveke edilmek istendiği belirtilerek son Halep katliamı aracılığıyla da Kürtlerin barışçıl protesto çizgisinden uzaklaştırılarak fiili savaş ortamına sürüklenmesi istendiği kaydedildi. Kürtlerin katliamlara karşı sessiz kalmayacağının altının çizildiği açıklamada bunun bir şekilde hesabının sorulacağı ifade edildi.

Kobani’de Baas Askerlerine Misilleme

Öte yandan PYD’nin silahlı kanadı olarak kabul edilip son zamanlarda Yüksek Kürt Konseyi’nin resmi savunma gücü kılınmaya çalışılan YPG (Halk Savunma Komiteleri) güçleri de bir açıklama yaparak Kürtleri hedef almaya devam ettiği takdirde Baas rejiminden bunun hesabını soracaklarını ifade ettiler.

YPG, Halep katliamına karşı bir misilleme olarak Kobani çevresinde kalan rejimin askerî kalıntılarını sürdüklerini iddia etti. Açıklamada rejimin Kürtlere dönük baskı ve gözaltı politikalarının sürmesi halinde bölgedeki rejim güçlerine karşı misilleme operasyonlarında artış yaşanacağına yer verildi.(Islahhaber)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları