Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye Kürdlerinin Mutabakatı Yankı Buldu

Suriye Kürdlerinin Mutabakatı Yankı Buldu

15 Haziran 2012 Cuma 18:49
Suriye Kürdlerini temsil eden iki önemli oluşumun mutabakatına Kürdistan'ın Kuzeyi'nden destek geldi.

Kürdistan'ın kuzeyindeki siyasi parti ve oluşumların temslcileriyle bazı şahsiyetlerin bir araya gelmesiyle geçen yıl faaliyete başlayan "Suriye Kürdleriyle Dayanışma Komitesi", Suriye Kürdleri'nin iki önemli kurumu olan Suriye Kürtleri Ulusal Meclis ile Batı Kürdistan Halk Kongresi'nin yedi maddelik mutabakatını destekleyen bir açıklama yaptı.

İki oluşuma gönderilen açıklamada, Suriye Kürtlerinin birliği ve dayanışması desteklenirken, bu adımın Suriye Kürtlerinin özgürlüğüne vesile olması temennisinde bulunuldu. Taraflara hitaben yazılan ve kendilerine ulaştırılan açıklama Şöyle:

"Suriye Kürdleri Ulusal Meclisi ile Batı Kürdistan Halk Kongresi’ne

Kürdistan’ın Kuzeyindeki siyasi oluşumların ortak çabasıyla bir araya gelen temsilcilerden oluşan “Suriye Kürtleriyle Dayanışma Komitesi”, Suriye Kürtlerinin kâmil manada siyasi haklara kavuşması ve bu amaca matuf olarak birlikte hareket etmelerini teşvik etmiş ve desteklemiştir.

Bugünlerde, Suriye Kürdistanı’ndaki iki önemli aktör olan Suriye Kürtleri Ulusal Meclisi ile Batı Kürdistan Halk Kongresi arasındaki yakınlaşma ve mutabakatı sevinçle karşılıyor ve bu mutabakatın devamlılığını arzu ediyoruz. Kürdistan’ın kuzeyindeki siyasi parti ve oluşumların temsilcileri ve “Suriye Kürtleri ile Dayanışma Komitesi” olarak bu tarihi adımın Batı Kürdistan’daki kardeşlerimizin özgürlüğüne vesile olmasını diliyoruz.. 14.06.2012 "

SURİYE KÜRDLERİYLE DAYANIŞMA KOMİTESİ

Diğer Haberler