Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye Kürtleriyle Dayanışma Çağrısı

Suriye Kürtleriyle Dayanışma Çağrısı

29 Temmuz 2012 Pazar 12:45
Suriye Kürtleriyle Dayanışma Komitesi, "Kürdistan halkı ile kardeş Türk ve Arap halkını da duyarlı olmaya davet ediyoruz" açıklamasında bulundu.

Diyarbakır'da, BDP, HAK-PAR, KADEP, ÖSP, TDŞK, Dicle Fırat Diyalog Grubu, İnisiyatifa Azadi Hareketi'nden oluşan Suriye Kürtleriyle Dayanışma Komitesi, Suriye'deki gelişmelere dikkat çekmek amacıyla KADEP İl binasında basın toplantısı düzenledi. Komite adına açıklama yapan Kenan Kızıl, Suriye'deki gelişmelere dikkat çekerek, "Suriye Kürt muhalefetinin, Baas rejimi güçlerinin geriletilmesi neticesinde bazı kasaba ve şehirlerde halkın güvenlik, sağlık ve diğer hizmetleri için örgütlenmesi ve kendi kendini yönetme prensibi gereği yönetimi devralmasının anlaşılmayacak, yadırganacak bir yanı yoktur" dedi.

'Yüksek Kürt Meclisi'nin kuruluşunu destekliyoruz'

Suriye Yüksek Kürt Meclisi'nin kuruluşunu desteklediklerini ifade eden Kızıl, "Türkiye devletini ve hükümetini Kürtleri tehdit eden sözlü saldırıları karşısında tüm Kürdistan halkı ile kardeş Türk, Arap halkını da duyarlı olmaya davet ediyoruz. 100 bin Kıbrıs Türkü için devlet talebini tüm uluslararası baskılara rağmen savunan Türkiye devletinin, milyonlarca Kürdün kendi kadim topraklarında, bulundukları ülkelerin siyasi birliğini halel gelmeden kendini yönetme ve özgür olma talebini tehditlerle karşılamasını esefle kınıyoruz. "Biz, Türkiye Kürdistan'ı siyasi örgüt ve gruplar olarak, TC devleti ve AKP hükümetinin Suriye politikasında Kürtlerin hak ve özgürlük mücadelesi ve kazanımlarına ilişkin yürüttüğü düşmanca politikalarından vazgeçmesini, bunun yerine kendi hükümranlığındaki Kürtlerin hak ve özgürlük talepleri için inandırıcı ve güven verici adımlar atması gerektiğini belirtiyoruz" dedi.

Diğer Haberler