Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye sınırında yeni çadır kentler kurulacak

Suriye sınırında yeni çadır kentler kurulacak

21 Temmuz 2012 Cumartesi 14:29
Kilis Valisi Yusuf Odabaş, Başbakanlık Acil Afet Durum Yönetim Başkanlığı (AFAD) tarafından sınır illerinde yeni çadır kentler kurulması için çalışma başlatıldığını söyledi.

Suriye'de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle Türkiye'ye kaçışların artması üzerine bir değerlendirme yapan Vali Yusuf Odabaşı, mevcut konteynır kentler ile çadır kentlerin kapasitesinin dolmak üzere olduğunu kaydetti.

MÜLTECİ SAYISI 43 BİNE ÇIKTI

Türkiye'ye gelen Suriyeli sayasının 43 bine dayandığını belirten Odabaşı, Kilis'e ikinci bir konteynır kent kurulması yerine mevcut konteynır kentin genişletilmesinin planlandığını vurguladı. Konteynır kentin çevresindeki 258 dönümlük alanın istimlak edilmesi için çalışma yaptıklarını anlatan Odabaşı, "Buraya 2 bin konteynır daha yerleştirdiğimiz zaman kapasite 25 bine yükselecek. Çadır kentlerin kapasiteleri dolmak üzere. Son 15 günde Suriye'den Kilis'e 4 bin 500 kişi geldi. Bu kişilerden 200'ü yaralı, 25 kişi de hayati tehlike kaydıyla yoğun bakımda tedavi görüyor" dedi.

Suriye'nin sınır bölgesinin büyük çoğunluğunda muhaliflerin eline geçtiğini ileri süren Vali Odabaş, "Bu nedenle Suriye ordusu sınır bölgesine ağır silahlarla operasyonlar yapıyor. Saldırılar yüzünden Türkiye'ye kaçanların sayısı arttığı gibi her gün 20-25 yaralı geliyor" diye konuştu. (anf)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları