Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye-Türkiye Sınırında Çatışma:2 Ölü

Suriye-Türkiye Sınırında Çatışma:2 Ölü

09 Nisan 2012 Pazartesi 16:02
Türkiye sınırında muhaliflerle Suriye ordusu arasında yaşanan çatışmadan kaçan yüzü aşkın Suriyeliden ikisi kaldırıldıkları Kilis Devlet Hastane'sinde öldü, 17 civarında yaralı var.

Kilis Sağlık Müdürü Yemliha Aksoy Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada çok sayıda ambulansın sınırda gelecek yaralıları beklediğini yaralıların Kilis ve Gaziantep'teki hastanelere taşındıklarını söyledi.

CNN Türk'e konuşan Kilis Valisi de ölenlerin sayısını doğruladı.

Ajanslara göre çatışmalar sabaha karşı yerel saatle 04.00 sularında başladı. Suriye'nin Sucu ile Maarin Köyü ve çevresindeki yüksek tepelerde mevzilenen askerlerin zeytin bahçelerine sığındığı anlaşılan muhaliflere ağır silahlarla ateş açtığı söyleniyor.

Çatışma sesleri Kilis'den duyuldu.

Gün ağarmaya başlarken aralarında yaralıların da bulunduğu 100 kadar Suriyeli Öncüpınar sınır kapısı yakınında bulunan mayınlı alandan Kilis'e geçmeye başladı.

Daha önce Türkiye'ye geçmiş olan ve yakındaki konteyner kentte kalan Suriyeliler barikatları aşıp sınıra koşarak gelenlere yardımcı olmaya çalıştılar.

Polis takviye ekipler isteyerek Suriyelilerin konteyner kentten çıkışını engellemeye çalıştı ve yeni gelenlerden yaralı olmayanlar da bu kampa götürüldü.

Suriye'den yayarıları getiren grupta yer alan Abdülkadir Abdullah Anadolu Ajası'na yaptıı açıklamada Halep'e bağlı Sucu köyüne gece ağır silahlarla saldırıldığını bölgede çok sayıda yaralı olduğunu söyledi.

Abdullah "çok sayıda yaralı var getirebildiğimizi getirdik" dedi.

Suriyelilerin konteynerlerin üzerine ve kulelere çıkarak Esad rejimi aleyhine sloganlar attığı görüldü.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı çatışma ile ilgili olarak Suriye maslahatgüzarını uyararak ateşin hemen kesilmesini istedi.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Türkiye'ye sığınan Suriye'lilerin sayısının 24 bin 246 kişiye ulaştığını açıkladı.  (BBC)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları