Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye uçağı Türkiye’den ayrıldı

Suriye uçağı Türkiye'den ayrıldı

11 Ekim 2012 Perşembe 08:57
Kargosunda silah taşıdığı şüphesiyle F16'lar tarafından Ankara Esenboğa Havaalanı'na indirilen, Suriye yolcu uçağı, yapılan incelemelerin tamamlanmasının ardından Ankara'dan ayrıldı.

Moskova-Şam seferini yapan Suriye Havayolları'na ait Airbus A-320 tipi yolcu uçağı, kargosunda silah taşıdığı şüphesiyle Türkiye Saatiyle 17.30'da Türk F-16'ları tarafından Ankara Esenboğa Havaalanı'na indirilmişti.

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, yapılan inceleme sonucunda uçakta "sivil uçuşlarda bildirim yapılması gerekip de olması meşru olan unsurlar dışında unsurların olduğunu" söyledi.

Resmi ziyaret için Yunanistan'ın başkenti Atina'da bulunan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ''Suriye yolcu uçağının yolcularıyla birlikte gitmesine izin veriyoruz. Ancak uçaktaki malzemelerin hem incelemeleri sürüyor hem de sonraki işlemler için elimizde tutuyoruz'' dedi.

Türkiye'deki medya kuruluşları uçakta silah sistemi parçası olduğu anlaşılan malzemeler ile askeri amaçlı haberleşme cihazları bulunduğunu bildirdi. Ancak Dışişleri Bakanı Davutoğlu malzemelerin içeriği ile ilgili bilgi vermedi.

Şüpheli malzemelere el konulurken, 35 yolcusu olan uçağın yolcularıyla birlikte Türkiye saati ile 2.30 sıralarında Ankara'dan ayrıldığı bildirildi.

Davutoğlu, Türkiye hava sahasına giren Suriye uçağının indirilmesi ile ilgili olarak, uçağın kargosunda sivil havacılık kuralları gereğince taşınması doğru olmayan bazı malzeme olduğu bilgisi aldıklarını ve uçağın inceleme yapılması için indirildiğini belirtmişti.

Davutoğlu, yaptığı konuşmada Suriye'ye yönelik silah akışını kontrol etmeye kararlı olduklarını ve Türkiye'nin hava sahasının bu amaçla kullanılmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı, Suriye hava sahasının güvenli olmaması nedeniyle Türk sivil uçaklarının bu bölgedeki uçuşlarını durdurdu.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen bilgiler doğrultusunda, havayolu şirketlerine "acil" kodlu bir uyarı geçti. Uyarıda Türk sivil uçaklarının Suriye hava sahasını kullanmaması istendi. Bu nedenle, Suriye hava sahası üzerinden Cidde'ye giden bir Türk uçağı, 18.30'da Adana'ya inmek zorunda kaldı. (BBC)

Diğer Haberler