Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye`deki Kürtler Bir Statüye Sahip Olmalı

Suriye`deki Kürtler Bir Statüye Sahip Olmalı

12 Ekim 2012 Cuma 09:14
Bir dizi temaslarda bulunmak için Diyarbakır`a gelen Suriye İlerici Demokratik Kürt Partisi temsilcileri, Mustazaflar Hareketiyle görüştü.

Suriye Kürtleriyle Dayanışma Komitesi misafirleri olarak Diyarbakır’da bulunan Suriye İlerici Demokratik Kürt Partisi Suriye Kürt Yüksek Konseyi 1. Dönem Sözcüsü Ahmed Süleyman ve Veroş Telo, Suriye Kürleriyle Dayanışma Komitesi başkanı Muhittin Batmanlı ile birlikte Mustazaflar Hareketinin yetkilileri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Mustazaflar Hareketi ile gerçekleşen görüşmede, Mustazaflar Hareketi sözcüsü Av. Hüseyin Yılmaz ile Hareketin kurucu üyelerinden Av. Zekeriya Yapıcıoğlu ve İsa Aydın hazır bulundu. Görüşmede Ahmed Süleyman Suriye’de gelişen olaylar, özellikle Suriye Kürtlerinin sorunlarını dile getirerek, Diyarbakır’a geliş amaçlarının Diyarbakır’daki Sivil Toplum Kuruluşları, hareketleri ve partileri ziyaret etmek olduğunu, Mustazaflar Hareketi’ni de bu kapsamda ziyaret ettiğini söyledi.

SURİYE KÜRTLERİNİN PROBLEMLERİ DEĞERLENDİRİLDİ

Suriye’deki Kürtlerin yaşadığı süreçte Diyarbakır ve bölgedeki STK, parti ve hareketlerin duygu ve düşüncelerinin Kürtlerle birlikte olduğuna inandığını ifade eden Süleyman, bundan dolayı ilişkilerin oluşturulması ve desteklerin verilmesi için görüş alış verişinde bulunulması gerektiğini, ifade etti. Suriye’deki Kürtlerin içinde bulunduğu son durumu değerlendiren Süleyman, devrimin başlangıcında yapılan eylem ve çalışmaların Tunus, Suriye ve Mısır gibi başarıya ulaşacağından halkın ümitvar olduğunu ama maalesef bu gün Suriye Kürtlerinin probleminin çözümü Kürtlerin elinden çıktığını başkalarının eline geçtiğine dikkat çekti.

ÖZGÜR SURİYE ORDUSU’NDAN DOLAYI ÜLKE TERK EDİLİYOR

Süleyman, Mustazaflar Hareketi sözcüleri ile yaptığı görüşmede Suriye halkının iç çatışma ve kaostan yana olmadığını dile getirerek şöyle devam etti: “Özgür Suriye Ordusu, Suriye Kürtlerine bir hak tanımadığından Kürtler’de bir rahatlık yok. Suriye halkı 50 yıldır yapılan zulme baş kaldırdı ama halk yeni bir zulmü, başka renkteki bir zulmü kesinlikle kabul etmez. Suriye’de pek çok kişi Özgür Suriye Ordusu’nun yaptıklarından dolayı Suriye’yi terk ediyor. Biz Kürtler de bu konuda rahat değiliz ve bu konuda da geleceğimiz için henüz kuvvetler birleşmediği için Suriye halkı henüz rahat değildir. Şu an Suriye Ordusu’nun ileri süreç için herhangi bir projeleri yoktur.” 

SURİYE’DE KÜRTLER ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMUŞ DEĞİL

Suriye halkının özellikle Kürtlerin sorunlarını çözüme kavuşturmanın epey zor olduğunu belirten Süleyman, her bölgenin ayrı ayrı düşünmesinden dolayı mücadele eden gruplar arasında kesinlikle birlik ve beraberliğin olmadığına işaret etti. Süleyman son olarak, “Birilerinin ve basının dediği gibi kesinlikle Kürtler özgürlüğüne kavuşmuş değildir. Şu anda sistem adli sorunları üzerimize yıkmış ve bunlar ile uğraşıyoruz. Her şeye rağmen ben başaracağımıza inanıyor ve ümitliyim” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE, SURİYE’DE KÜRTLERİN BİR STATÜYE KAVUŞMASINI İSTEMİYOR

Mustazaflar Hareketi Sözcüsü Av. Hüseyin Yılmaz ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek, Türkiye’nin Suriye politikasının insani olmadığına vurgu yaptı. Türkiye’nin müdahale konusunda muhalefete yardımcı olduğuna işaret eden Yılmaz, “Fakat söz konusu Kürtler olunca Türkiye’nin politikası değişiyor. Askerin sınır dışına gönderilmesi için meclisten alelacele tezkere çıkartıldı. Bu tezkerenin çıkarılmasının bir sebebi de, Esad’tan sonra Suriye’deki Kürtlerin Irak Kürdistan’ında olduğu bir statüye kavuşmaması içindir. Olası bir müdahalede bu husus önem arz edecek ve müdahale gerekçeleri arasında yer alacaktır” dedi. Kürtlerin rengi, sesi ve düşüncelerinin bir olmasıyla Esad’tan sonra Kürtlerin bir statüye kavuşabileceğine işaret eden Yılmaz, Türkiye’nin genel Suriye politikasının ayrı, Suriye Kürtleri ile ilgili politikasının ise ayrı olduğunu belirtti. Hareket olarak Kürtlerin gerçek bir özgürlüğe kavuşmasını istediklerini yenileyen Yılmaz, “Aksi taktirde emperyalizmin eliyle gelen bir sahte özgürlüğü de istemiyoruz. Yani Kürtler kendi halkına yabancı kalmamak için meşruiyetlerini kendilerinden almalılar. Halkının dinine inancına kültürüne örfüne sahip çıkılmalı. Genelde Suriye halkı özelde ise Kürtler özgürlüklerini kendi yaşam değerlerinden almalı, ne Amerikan ve ne de başka emperyalist ülkeden almamalıdır” ifadelerini kullandı.

SURİYE PARÇALANMAMALI

Mümkün oldukça Suriye’nin parçalanmaması, birlik ve beraberliğini muhafaza etmesinin yararlı olacağı görüşünde olduklarını belirten Yılmaz, ancak herkesin hakkı ve temsiliyetinin de olması gerektiğinin altını çizdi. Suriye’de de Irak Kürdistan’ı gibi bir federal yapının olabileceğini bunun yıllardır yok sayılan Kürt halkını rahatlatacağını ifade eden Mustazaflar Hareketi Sözcüsü Av. Hüseyin Yılmaz, federal yapının parçalanmaktan daha iyi olduğunu söyledi. Aslında sınırların kaldırılmasından yana olduğunu söyleyen Yılmaz konuşmasının devamında, “Suriye, İran, Irak, Türkiye’de yaşayanlar olarak hepimiz biriz. Aynı milletiz aynı ümmetiz. Dinimiz, dilimiz kültürümüz birdir. Zaten aramızdaki sınırlar da yapay sınırlardır. Kürtler başta olmak üzere İslam coğrafyasını parçalayan akrabaları birbirinden ayıran, sınırlardır. Bu yapay sınırlar kaldırılırsa hem Kürtler hem de diğer Müslüman halklar rahat edecektir. Fakat gönül ister ki Suriye Kürdistanı’nda silahlar patlamasın, kan akmasın. Silahsız, kansız, barış ve müzakere yolu ile bir çözüm olsun. Kısacası kazanmak için birlik beraberlik ve ittifakın olması şarttır.”

Kaynak:dogruhaber.com.tr

Diğer Haberler