Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye’li Muhalifler Mutabakata Vardı

Suriye'li Muhalifler Mutabakata Vardı

28 Mart 2012 Çarşamba 01:54
Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Suriyeli muhalifleri bir araya geldiği toplantı sonrasında Suriye'nin bundan sonraki süreci için kararlar açıklandı.

Suriye Ulusal Konseyi'nden George Sabra, muhaliflerin İstanbul'daki toplantısında Suriye ulusal misakı üzerinde anlaşmaya varıldığını belirterek, "Özgürlüğümüzü, şerefimizi geri alabilmek ve birlik halinde mücadelemizi devam ettirmek üzerinde mutabakata vardık" dedi.

Sabra, Türkiye'nin ev sahipliğinde gerçekleştirilen ve Suriyeli muhalifleri bir araya getiren Pendik The Green Park Otel'deki toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında yaptığı konuşmada, Suriye muhalefetinin tüm kesimlerini kapsayan geniş tabanlı bir toplantı gerçekleştirildiğini ifade ederek, toplantıya katılanların özgür orduyu desteklediğini söyledi.

George Sabra, toplantı sırasında mutabakata varılan hususlara değinirken, "Her şeyden önce Suriye ulusal misakı üzerinde anlaşmaya varılmıştır." dedi.

Suriye'de zulüm ve kan dökmenin devam ettiğini, binlerce vatandaşın yerinden, yurdundan edildiğini ve başka ülkelere göç ettiğini anlatan Sabra, vatandaşlar ve reform talebinde bulunanların mücadelelerini sürdürdüğünü, özgür iradeyle bu direnişleri gerçekleştirdiğini kaydetti.

Suriye halkının çok kültürlü ve çok mozaikli olduğunu kaydeden Sabra, "Bu birbirinden parçalanamaz ve bölünmeyi kabul etmez. Biz geçmişte olduğu gibi ülkemizi nasıl bina etmişsek yine birlikte bina edeceğiz. Herhangi bir ırk ayrımı veya vatandaşlar arasında tefrikaya gidilmeyecektir. Gerek dini açıdan olsun gerekse ırk açısından olsun Türkmen, Süryani, Arap, Kürt ve bütün bu mozaik, Suriye halkını oluşturan temel unsurlardır. Hepsi aynı eşit haklara ve görevlere haizdir" diye konuştu.

George Sabra, "Gelecek Suriye'nin milli misakı, ulusal misakı üzerinde mutabakata varılmıştır. Yeni kurulacak Suriye devletinin ana ilkelerini belirtiyorum; bağımsız, özgür bir ülkedir, halkının kendi özgür iradesiyle geleceğini tespit edebilecek araç gereçlere haiz bir devlet olacaktır" diye konuştu.

Geçici hükümetin, halihazır yönetim ve idarenin devrilmesi akabinde kurulacağını, bunun kurulmasının ön çalışmaları için bir komisyon oluşturulduğunu ifade eden Sabra, "Bu komisyonun yapacağı çalışmalar Suriye halkına bir referandumla arz edilecektir. Suriye halkı özgür iradesiyle çalışmayı geçirip onaylayacaktır" dedi.

KÜRT MUHALİFLER TOPLANTIYI TERK ETTİ

İki gün boyunca devam eden toplantılar esnasında muhalif Kürt gruplarının belgede kendilerine yeteri kadar yer verilmediği gerekçesiyle toplantıyı terk ettikleri öğrenildi.

Etiketler: ,

Diğer Haberler