Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriyeli muhalifler ’Taftanaz hava üssüne saldırdı’

Suriyeli muhalifler 'Taftanaz hava üssüne saldırdı'

04 Kasım 2012 Pazar 07:54
Suriyeli muhalifler, ülkenin kuzeyinde kilit öneme sahip bir hava üssünü ele geçirmek için geniş çaplı bir operasyon başlattı.

İnternette yayınlanan bir videoda, silahlı muhaliflerin ülkenin iki büyük kenti Halep ve Şam arasında stratejik öneme sahip bölgenin kontrolünü ele geçirmek için Taftanaz üssüne saldırdığı görülüyor.

Saldırı, muhaliflerin Doha’da düzenleyeceği toplantının bir gün öncesine denk geldi.

Suriyeli muhaliflerin, orduya bağlı askerleri öldürürken çekilen görüntüleri de yayınlanmış, Birleşmiş Milletler görüntüler için ‘savaş suçu işlendiğine dair kanıtlar’ olabileceğini belirtmişti.

'Bölgeyi ele geçirmek istiyorlar'

Videoda, beş farklı birlik halinde hareket eden Suriyeli muhalifler, şafak vakti Taftanaz üssüne düzenledikleri saldırı sırasında çok sayıda roket ve havan topu fırlatıp çeşitli silahlarla ateş açarken görülüyor.

BBC Beyrut muhabiri Jim Muir, saldırının yalnızca havaalanına yönelik bir operasyon değil, tüm bölgeyi ele geçirmeyi hedefleyen bir saldırı olabileceğini belirtiyor.

Geçen aylarda hükümete bağlı birlikler de muhaliflerin elindeki bölgelere hava saldırıları düzenliyordu.

Suriyeli muhalifler, orduya bağlı askerleri öldürürken görüntülenmişti.

Muhalif birliklerin, Halep’in güneybatısında birçok anayolu ele geçirdikleri belirtiliyor.

Video görüntülerine göre, Taftanaz hava üssüne saldıran muhaliflerin bir kısmı Özgür Suriye Ordusu, bir kısmı da radikal İslamcı El Nusra Cephesi üyesi.

BBC muhabiri, El Nusra’nın iki gün önce, saldırının yapıldığı üsse 15 km uzaklıktaki Saraqeb’te iki askerin öldürülmesiyle bağlantılı olabileceğini ama henüz net bir sonuca varılamayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler, hükümete bağlı birliklerin muhalifler tarafından öldürüldüğünü gösteren videonun ‘savaş suçu kanıtı’ olabileceğini ifade etti.

Videoda, silahlı bir grup yerde yatan tutsakları döverken ve ateş açarken görülüyor.

ABD'de yeni liderlik

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Cuma günü yaptığı açıklamada ‘Suriye’de tüm taraflar tarafından işlenen insan hakları ihlâllerini’ kınadı.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Victoria Nuland, “Bu tip bir davranışın hiçbir şekilde doğruluk payı yok. Bu zalimlikten kim sorumluysa hesap vermeli” dedi.

Katar’da bu hafta sonu muhaliflerin düzenleyeceği toplantı öncesi muhalif birliklerin şiddeti arttırması uluslararası toplumu da endişelendiriyor.

ABD, yeni bir liderliğin muhalif unsurların birleşmesine yardımcı olacağını ve 2011 yılının Mart ayından bu yana, 36 binden fazla kişinin ölümüne neden olan Beşar Esad karşıtı ayaklanmaların sonlandırılmasını umuyor.

Suriye’de yalnızca İslamcı ve laik gruplar değil, Suriye’de faaliyet gösteren ve ülke dışında yaşayan muhalifler arasında da bölünme var.

Nuland, Suriye içindeki muhalif birlikler arasında uzlaşı sağlanması gerektiğini ve ülke dışında da uluslararası toplumla çalışacak bir güçlü bir kuruluş olması gerektiğini söyledi.

Kahire’de Temmuz ayında bir araya gelen muhalifler Esad hükümetinin devrilmesi konusunda uzlaşmış ancak yerine geçecek bir komite oluşturmakta başarısız olmuştu.

ABD, ülke dışında faaliyet gösteren Suriye Ulusal Konseyi’nin yanı sıra ülke içindeki muhalif grupların da yeni oluşuma dâhil edilmesi gerektiğini belirtmişti.

Doha’da bir araya gelecek muhalifler arasında çeşitli dini ve laik grupların yanı sıra Kürt gruplar ve muhalif Alevi gruplar da yer alacak.  (BBC)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları