Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriyeli muhaliflerden Esad’a 48 saat süre

Suriyeli muhaliflerden Esad'a 48 saat süre

31 Mayıs 2012 Perşembe 13:36
Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Beşar Esad yönetimine ateşkese uyması için 48 saat süre verdiğini açıkladı.

Özgür Suriye Ordusu'ndan Albay Kasım Sadeddin, Cuma öğleye kadar çağrılarına olumlu yanıt alamamaları halinde Annan barış planının artık kendilerini bağlamayacağını söyledi.

Birleşmiş Milletler ve Arap Birliği'nin temsilcisi Kofi Annan'ın girişimiyle hazırlanan altı maddelik plan, ateşkesin yanı sıra Suriye askerlerinin yerleşim birimlerinden çekilmesini de öngörüyor.

Kasım Sadeddin, internette yayımlanan bir video kaydında "Hükümet derhal ateşkese uymalı, askerlerini, tanklarını ve toplarını şehirlerden ve köylerden çekmeli" dedi.

Sadeddin ayrıca 'hükümetin insani yardımlara izin vermesini, tüm tutsakları serbest bırakmasını, Birleşmiş Milletler aracılığıyla ciddi müzakerelere başlamasını ve iktidarı Suriye halkına bırakmasını' istedi.

Bu taleplerin tümünün Annan planında yer aldığı belirtilirken, yeterince silah gücü olmayan Özgür Suriye Ordusu'nun, Esad'a bağlı birlikler karşısında zayıf kaldığı söyleniyor.

Bununla birlikte Birleşmiş Milletler birçok kent ve kasabanın büyük bölümünün Özgür Suriye Ordusu'nun denetiminde olduğunu söylüyor.

ABD Suriye'ye askeri müdahaleyi düşünmezken, Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Suriye'ye dış müdahaleye karşı olduğunu yineledi.

Diğer Haberler