Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suriye’nin Dostları Grubu’nun İkinci Konferansı

Suriye'nin Dostları Grubu'nun İkinci Konferansı

01 Nisan 2012 Pazar 14:29
Suriye Halkının Dostları Grubu'nun ikinci konferansı İstanbul Kongre Merkezi'nde 41 ülkeden dışişleri bakanları ve genel sekreterlerin katılımıyla başladı.

Suriye Halkının Dostları Grubu'nun ikinci konferansı İstanbul'da başladı. İstanbul Kongre Merkezi'nde başlayan toplantıya, 41 ülkeden dışişleri bakanları ve genel sekreterler katılıyor.

82 ülkeden çeşitli düzeylerde katılım sağlandığı konferansın açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Başbakan Erdoğan açılış konuşmasında,"Sözlerimin başında onurları için canlarını feda eden Suriyeli kardeşlerimize başsağlığı diliyorum. Suriye'nin şehirlerinde en modern silahlara karşı özgürlük mücadelesi veren kardeşlerimize selam gönderiyorum. Asla yalnız olmayacaklarını hatırlatmak istiyorum. Türkiye'nin hiçbir ülkede hesabı yoktur. Bölgesel barışı savunuyoruz. Özellikle bu bölgede; tek bir ülkede yaşanan sorun, bütün bölgeyi etkisi altına alıyor. Suriye'de yaşanan sorunlar, tüm bölge ülkelerini ve dünyayı yakından etkiliyor. Hükümet olarak son on yılda Suriye yönetimi ile son derece yakın bir ilişki geliştirdik. Ortadoğu'da ve bölgede yaşanan değişimlerle Suriye'ye dostça telkinlerde bulunduk. Suriye'yi bekleyen kaosu görüyorduk." dedi.

Türkiye Sığınanların Sayısı 20 Bini Buldu
Suriye'nin kendilerinin verdiği sözleri tutmadığının dile getiren Erdoğan, "Suriye'de bir yıldır devam eden çatışmalarda, Birleşmiş Milletler'e göre 9 binden fazla insan hayatını kaybetti. Türkiye'ye sığınan Suriyeli sayısı dün itibariyle 20 bine ulaştı. Türkiye'ye sığınanlar, kalanlara göre daha şanlı durumda zira pek çok şehir top ve tanklarla vuruluyor. " dedi.

" Adalet Duygusunu Ciddi Şekilde Yaralamıştır"
"Uluslararası toplum, Suriye konusunda kararlı bir tutum belirlemelidir." diyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "BM ve Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın girişimini sonuç vermesini umuyoruz ancak Suriye rejiminin, bu girişimi zaman kazanma olarak kullanması olasıdır. Geldiğimiz noktada üzülerek ifade etmeliyim ki insani değerler yara almıştır. Masum insanları katleden, acımasız, şiddet kullanan rejime 'Dur' diyemeyen Barış Konseyi'nin, uluslararası güvenliği korumaktan aciz olduğu ortadadır. Biz makinelerin, topların, sivil insanları hedef aldığı bir ortamda insani düşünceyi benimsiyoruz. Libya'daki çatışmalarda petrole ilişkin tartışmalar öne geçmiştir. Adalet duygusunu ciddi şekilde yaralamıştır. Suriye konusunda aynı vurdumduymazlığın sergilenmesine izin vermeyeceğiz. Suriye rejimine karşı ortak tutum alınmalıdır. Bu noktada söylem birlikteliği de yeterli değildir, eylem birliği de olmalıdır."

"Milli Misak Belgesi, Temel Referans Alınmalıdır"
Suriye halkının meşru temsilcisi olan Suriye Ulusal Konseyi'nin hazırladığı 'milli misak belgesi', temel bir referans alınmalıdır diyen Başbakan Erdoğan "Uluslararası camianın gözetimi altında demokratik rejim getirilmelidir. Annan'a verilen söz halen tutulmamıştır, Suriye'de ölüm kusmaya devam edilmektedir. İnanıyorum ki Suriye halkı kendi hakkını tayin etme hakkını alacaktır. Masum canına kastedenler de mutlaka cezasını çekecektir" ifadelerini kullandı. (İLKHA)

Diğer Haberler