Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Suriye’ye Yeni Kapı Hazırlığı

Suriye'ye Yeni Kapı Hazırlığı

22 Ağustos 2010 Pazar 02:18
Türkiye'den Ortadoğu'ya bir kapının daha temeli atılacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), yaklaşık 25 milyon dolara yaptırılacak Nusaybin Sınır Kapısı'nın temelini referandumdan sonra atacak.
Türkiye'den Ortadoğu'ya bir kapının daha temeli atılacak. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), yaklaşık 25 milyon dolara yaptırılacak Nusaybin Sınır Kapısı'nın temelini referandumdan sonra atacak.

CHA'nın haberine göre, AK Parti Mardin milletvekili Cüneyt Yüksel, 12 Eylül'de gerçekleştirilecek referandum kampanyası çerçevesinde bugün Mardin Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı M. Ali Tutaşı'na ziyarette bulundu.

Suriye sınırından 3 yıllık bekleyişin önümüzdeki günlerde sona ereceğini ifade eden Cüneyt Yüksel, Güneydoğu'nun can damarı olacak sınır kapısının inşaatına referandumdan sonra başlanacağını açıkladı.

Türkiye'de ilk kez Nusaybin'deki sınır kapısının tek gümrük olarak Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde uygulanan sistemle aynı olacağını belirten Yüksel, "2006 yılında yapılan çalışmalar kapsamında sınır kapısı için 216 dönüm arazi mayından temizlenerek hazır hale getirildi. Habur'a alternatif teşkil edecek Nusaybin sınır kapısı, Ortadoğu pazarına yönelik transit taşımacılığına da büyük katkı sağlayacak" dedi.

Kapının açılmasıyla birlikte İpek Yolu güzergâhının canlanacağını, bunun da Mardin'in ekonomisine büyük katkı sağlayacağını belirten Yüksel, "Uluslararası taşımacılığa hizmet sağlayacak Nusaybin Gümrük Kapısı, aynı zamanda birçok Körfez ülkelerine Türkiye -Suriye üzerinden yapılacak mal ve hizmetlerin transferini sağlayacaktır" şeklinde konuştu.

Mardin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı M. Ali Tutaşı da, sınır kapısının açılması ile Adana Ceyhan'dan Şırnak'ın Silopi ilçesine uzanan bin 200 kilometrelik tarihi İpek Yolu güzergâhının yeniden canlanacağını ifade ederek, bölgede yaklaşık 50 bin kamyoncuya yeni iş imkânı doğacağını sِyledi. Tutaşı, şöyle dedi:

"Özellikle karayolu güzergâhında atıl durumda olan binlerce tesis yeniden işlerlik kazanacaktır. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerindeki işsizlik bu yatırımla ortadan kalkacaktır. Tamirhaneler, lastikçiler, otelciler ve lokantacılar, tesislerini onaracak ve yenilerini kurup iş ve aş imkânı sağlayacaktır. Bundan daha güzel yatırım da olması mümkün değildir."

Nusaybin Sınır Kapısı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından yaklaşık 25 milyon dolarlık bir bütçeyle inşa edilecek.

Türkiye'den Irak'a Şırnak'ın Silopi ilçesine bağlı Habur, Suriye'ye ise Urfa, Gaziantep ve Hatay'da sınır kapıları bulunuyor.

AKnews

Diğer Haberler