Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Suudi Arabistan Türkiye’den Canlı Hayvan Alacak

Suudi Arabistan Türkiye'den Canlı Hayvan Alacak

17 Aralık 2012 Pazartesi 13:27
Suudi Arabistan, Türkiye'den canlı hayvan almak için çalışma başlattı.

Suudi Arabistan, Türkiye'den canlı hayvan almak için çalışma başlattı. Ocak ayında gelecek olan Suudi Arabistan Tarım Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'de hayvancılık tesislerini gezerek üretim konusunda incelemelerde bulunacak. İthal edilecek canlı hayvan sayısı ise Türkiye ve Suudi Arabistan yetkilileri arasında yapılacak görüşmelerden sonra netleşecek.

Suudi Arabistan, Türkiye'den canlı hayvan alması konusu Tarım Bakanı Fahad Bin Abdulrahman Bin Sulaiman Balghunaim ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in İstanbul'da yaptığı görüşmede gündeme geldi.

Suudi Bakan Balghunaim, Türkiye'nin tarımsal alandaki deneyimlerinden yararlanmak istediklerini belirterek "Son 10 yılda kaydettiğiniz gelişmeleri dikkatle izliyoruz.

Türkiye'nin tarımda büyük bir tecrübesi var, bizim de bu alanda öğreneceğimiz çok şey var. Özellikle bilgi paylaşımı ve ortak araştırmalar yapabiliriz" dedi.

Bakan Mehdi Eker ise uygulanan tarım politikaları ve alınan tedbirler neticesinde ülkemizin tarımsal üretim değeri açısından dünyada 11. sıradan 7. sıraya, Avrupa'da da 4. sıradan 1. sıraya yükseldiğini söyledi.

Türkiye'nin tarımsal araştırma-geliştirme çalışmalarına özel bir önem verdiğini belirten Bakan Eker, 250 bin kapasiteli bir tohum gen bankası ile kuraklık test merkezi kurduklarını aktardı. Suudi Arabistan ile tarım alanında her türlü işbirliğine açık olduklarını belirten Bakan Eker, "İki ülke arasında bir işbirliği mutabakat zaptının imzalanması faydalı olacaktır. Her iki ülke arasındaki tarımsal işbirliği bu sayede daha da ileri taşınacaktır" dedi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları