Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tahran’da Bir Yılda 4460 Kişi Hava Kirliliğinden Öldü

Tahran'da Bir Yılda 4460 Kişi Hava Kirliliğinden Öldü

07 Ocak 2013 Pazartesi 08:30
İran Sağlık Bakanı Danışmanı, hava kirliliği nedeniyle başkent Tahran’da bir yıl içerisinde 4 bin 460 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

İran Sağlık Bakanı Danışmanı, hava kirliliği nedeniyle başkent Tahran’da bir yıl içerisinde 4 bin 460 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Kentte kirlilik nedeniyle idari kurumlar ve okullar tatil edildi, trafik tedbirleri alındı.

Sağlık Bakanı Danışmanı Hasan Agajani, “Geçen yıl (Mart 2011 ile Mart 2012 arası) içerisinde 4 bin 460 kişi kirlilikten hayatını kaybetti” dedi.

Hava kirliliğinin yüksek oluşu nedeniyle Tahran’da Cumartesi günü idari kurumlar, okullar ve üniversiteler kapatıldı. Bir ay içerisinde ikinci kezdir bu tedbir alınıyor. Kirliliğin temel nedeni olan araç trafiğinin araçların nöbetleşe kullanımı tedbiri devreye konuldu. Düşük kalitedeki mazotun kullanıldığı İran’da araçların, diğer ülkelere göre ortalama daha fazla yakıt tükettiği belirtiliyor.

MAZOT YÜKSEK ORANDA KANSEROJEN MADDE İÇERİYOR

Bahar isimli gazetede yer alan bir habere göre Hava Kontrol Şirketi Müdürü Yusuf Raşidi, İran’da üretilen mazotun yüzde 2 ila yüzde 3 oranında kanserojen madde içerdiğini, oysa bu değerin yüzde 1’in altında olması gerektiğini söyledi. Yine mazottaki sülfür oranının da uluslar arası normların üç kat üstünde olduğu kaydediliyor.

İran, aşağı yukarı kendi tükettiği miktara denk gelen 60 milyon litre mazot üretiyor. Petrol Bakanlığı yetkilileri, Avrupa ülkelerinde kullanılan Euro 4 ve Euro 5 mazot normlarına uygun hale getirmek için mazot kalitesini iyileştirme sözü verdi. Mevcut durumda üretilen mazotun büyük bir kısmı Euro 2 kalitesinde.

DÜNYANIN EN KİRLİ ŞEHİRLERİNDEN BİRİ

10 milyonu aşkın nüfuslu Tahran, dağlarla çevrili 1500 metre yüksekliğe sahip bir havzadaki coğrafi durumu ve sürekli artan otomobil trafiği nedeniyle dünyanın en kirli şehirleri arasında yer alıyor.

Her yıl bu dönemde sıcaklık terselmesi olgusu kirliliğe yol açıyor, soğuk hava sıcak havanı yükselmesini engelliyor.

Fars haber ajansına göre hava kirliliği nedeniyle Bakanlar Kurulu’nun bir toplantısı da iptal edildi. İlna haber ajansına da bir açıklamada bulunan Yusuf Raşidi, alınan bu tedbirlere rağmen “havanın kalitesi tehlikeli düzeyde kalmaya devam ediyor” dedi.

HASTANELERE BAŞVURULAR ARTTI

Sağlık Bakanlığı’na göre kardiyoloji servislerine başvuranların sayısı son günlerde yüzde 30 oranında artarken, hastanelere yapılan başvurularda yüzde 15’lik bir artış yaşandı. Bunların özellikle baş dönmesi, solunum zorlukları ve bulantıdan şikayet ettikleri bildirildi.

Nükleer program gerekçesiyle Batı’nın ambargo uyguladığı İran’da, kirliliğe karşı alınan tedbirlerin ekonomik maliyeti de yüksek oluyor. İsna haber ajansına konuşan milletvekili Muhammed Reza Tabeş, büyük kentlerdeki (Tahran, Meşed, İsfahan, Arak ve Kerec) her tatil gününün ekonomiye maliyetinin 275 milyon dolar olduğunu söyledi.

Meteoroloji servisleri, önümüzdeki Perşembe’den itibaren yağmur nedeniyle hava kirliliğinde güçlü bir düşüş yaşanacağını öngörüyor. (ANF)

Diğer Haberler