Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tanrıkulu: Mahkeme yasama organına karşı direniyor

Tanrıkulu: Mahkeme yasama organına karşı direniyor

07 Temmuz 2012 Cumartesi 17:04
Tanrıkulu, yasama organınca çok önemli bir düzenlemeye imza atıldığını söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, BDP Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız'ın "3.Yargı Paketi" kapsamında tahliye talebinin reddedilmesini, "Mahkeme, yasama organına karşı direnmeye devam ediyor" şeklinde yorumladı.

CHP Diyarbakır İl Başkanlığı'nca Dedeman Otel'de düzenlenen basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtlayan Tanrıkulu, yasama organınca çok önemli bir düzenlemeye imza atıldığını söyledi.

Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Şırnak KCK davasından tutuklu BDP Şırnak Milletvekili Sarıyıldız ile ilgili kararının gerekçesi bakımından yanlış olduğunu savunan Tanrıkulu, "Türkiye'de bu yargı ortamında mümkün olduğu kadar yargıya takdir hakkı bırakacak düzenleme yapmamak lazım. Yargı bu taktir hakkını maalesef özgürlükler ve adalet lehine kullanmıyor" dedi.

Mahkemenin kararının, "Sen hangi yasayı çıkarırsan çıkar, ben kendi takdir hakkımı kullanırım, tahliye etmem" anlamına geldiğini savunan Tanrıkulu, şöyle konuştu: "Mahkemenin verdiği karar gerekçesi bakımından yanlış. Suç ayrımı yok, bütün suçlar bakımından eğer koşulları varsa adli kontrol uygulanabilecek. Mahkeme ne yapmış, gerçekten bunu hukukla, adaletle ve yargı pratiğiyle izah etmek mümkün değil. Mahkeme, yasama organına karşı direnmeye devam ediyor. Yasama organını rehin almaya, yasama faaliyetlerini kendi kontrolünde tutmaya devam ediyor. Bu karardan anladığımız budur. Umuyorum diğer milletvekilleri için de aynı pratiği uygulamazlar. Türkiye'nin önünü açacak, siyasetteki gerginliği belki biraz azaltacak, bir tutum alırlar."

Kararın diğer mahkemeler için emsal teşkil etmediğini sözlerine ekleyen Tanrıkulu, "Ama bu kadar çok acele eden, aceleyi de kanunun amacına ters olarak yorumlayan mahkemenin kararını doğru bulmuyorum. Diğer mahkemelerin ne yapacağını göreceğiz. Bu karar, diğer mahkemelerin eline yorum için bir fırsat da vermiştir" diye konuştu.  (anf)

Diğer Haberler