Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tarihin En Büyük Petrol Sızıntısı

Tarihin En Büyük Petrol Sızıntısı

03 Ağustos 2010 Salı 10:15
Amerika Birleşik Devletleri'nde yetkililer, Meksika Körfezi'ndeki BP'ye ait kuyudan sızan petrolün miktarının yaklaşık 5 milyon varil civarında olduğunu açıkladı.
Bu miktar, felaketi bugüne kadar kaydedilen en büyük petrol sızıntısı olduğunu ortaya koyuyor.

Amerikalı bilimadamları, temizlik çalışmaları sonunda sızan petrolün yalnızca beşte birlik bölümünün toplanabildiğini söylüyor.

Nisan ayında meydana gelen patlamanın ardından petrol sızdırmaya başlayan kuyu iki hafta önce kapatılabilmişti.

Şimdi, BP teknisyenleri kuyuyu tamamen devredışı bırakacak yeni bir operasyona hazırlanıyor.

Sahil güvenlik eski komutanlarından Amiral Thad Allen, operasyonun özünde kuyuya çamur pompalanması üzerine kurulduğunu söylüyor.

Plana göre, kuyuya dakikada bir varil çamur pompalanacak ve bu çalışma yaklaşık 36 saatte tamamlanacak.

Teksas Üniversitesi'nden Greg McCormack de, kuyunun yeniden petrol sızdırması riskinin bulunmadığını, ama kuyuda kalan petrolün tamamının en dibe, kaynağına itilmesinin mümkün olmayabileceğini söylüyor.

McCormack, bunun ise büyük bir problem olmayacağını da kaydediyor.

Louisiana açıklarındaki petrol platformunda 20 Nisan'da meydana gelen patlama, 11 işçinin ölümün ve denize günde 60 bin varil petrol sızmasına neden olmuştu.

Petrol platformunu işleten BP, geçen hafta, petrol sızıntısını önlemek için 32 milyar dolar ayırdığını ve 17 milyar dolar zarara girdiğini açıkladı.

Sızıntı sadece bir çevre felaketine yol açmakla kalmadı, dört Amerikan eyaletinde kıyılardaki yaşamı da derinden etkiledi.

Teorik olarak, iki geminin pompalayacağı çamurun, sızan petrol ve gazı, denizin dibindeki rezervuara hapsetmesi gerekiyor.

Bu işlemden sonra yeni bir sızıntı meydana gelmezse, üzerine çimento dökülerek, kuyunun ağzının tamamen daimi olarak kapatılması gerekiyor.

Mayıs ayında da benzeri bir girişim düzenlenmiş, ancak sızıntının basıncının yüksek olması nedeniyle başarılı olmamıştı.

Tekrar başlayacak olan dipten tıkama operasyonunun Ağustos ayının sonundan önce tamamlanması beklenmiyor.

Amiral Thad Allen, BP'nin denizin üzerine yayılan petrolü dağıtmak için kimyasal maddeler kullanmasını da savundu ve bazen ellerinde başka çare kalmadığını söyledi.

BBC

Diğer Haberler