Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tatil Süresinin İyi Kullanılması Gerekiyor

Tatil Süresinin İyi Kullanılması Gerekiyor

07 Haziran 2012 Perşembe 21:56
Bingöl Kalem Eğitim ve Kültür Derneği (Kalem Der), yaklaşan tatil süreci ve eğitimin aksayan yönleri ile ilgili açıklamada bulundu.

Kalem Der' den yapılan yazılı açıklamada, yaklaşan tatil sürecine ve eğitimin aksayan yönlerine değinildi. Eğitimdeki temel sorunların, ciddi çözümler istediğine vurgu yapılan yazılı açıklamada, bunların ya pansuman tedbirlerle çözümlerinin geçiştirildiğine ya da önem sırasına kurban edildiğine dikkat çekildi.

"Karma Eğitim, Başörtüsü Sorunu, Eğitimi arka planda bırakıp sadece ezberci bir öğretmeyi öne alan müfredat, eğitimcilerin model olamaması… gibi sorunların hala etkili bir halde varlığını sürdürmesi eğitim mağduriyeti/mağduriyetlerini daha da artırırken eğitime doğru, sistemli ve gerekli" bir neşterin vurulmasını da zorunlu kılmaktadır." denilen açıklamada
"Bu sorunlar yumağından karne alacak öğrencilerin ve tatil moduna girecek öğretmenlerin yeni eğitim dönemine nasıl hazırlanacakları ve ne yapacakları noktasında da belirsiz sorular zihinleri meşgul etmektedir. Yine yılsonu etkinlikleri adı altında inancımıza, örfümüze ve kültürel dinamiklerimize uymayan birçok merasim, kutlama masumlaştırılmış(!) niyetlerle kamuoyuna yansıtılmaktadır. Özellikle uygunsuz giyimler, etkinlik adı altında birbirleriyle dans ettirilen minnacık çocuklar, oyun/gösteri adı altında argo sözler… Medyadan benzerini son günlerde sıkça gördüğümüz böylesi etkinlikleri eğitimin ana felsefesine aykırı buluyor, İslam'la örtüşmeyen ve insani erdemlerden uzak böylesi faaliyetleri tasvip etmediğimizi belirtiyoruz" denildi.

Veliler Yönlendirici Olmalı
Veli ve öğrencilere uyarıların yapıldığı açıklamada, "Diğer bir konu da karne heyecanının yaşandığı bugünlerde veli ve öğrencilere söylemek istediğimiz birkaç husustur: Veliler, karneleri çok iyi olan öğrencileri şımartmadan verimli bir yaz geçirmeleri için yönlendirici olmalıdır. Veliler, karnesinde kırık notları olan öğrencilerimizi kesinlikle azarlamayalım, kaba davranmayalım; aksine başarısızlığa götüren etkenleri sağlıklı bir şekilde masaya yatırıp yeni eğitim öğretim döneminde başarılı bir grafik çizebilmesi adına öğrencimizi onure edelim. Bu işi yapabileceğine kendisini inandıralım ve biz de başarısızlığa neden olan" Bireysel sorunlar, model olamama, kaynak eksikliği, desteklenme yetersizliği…" gibi alt başlıkları elden geldiğince minimize edelim. Öğrenciler ise uzun bir eğitim süreci, ders çalışma maratonunun ardından tamamen bir tatil havasına kapılmadan yaz mevsimini hem kişilik açısından hem ruhi açıdan olgunlaşacakları aktivitelerle geçirmelidirler. Örneğin; " Bir kitap okuma düzeni oluşturma, manevi yapımızın temel dinamiği olan Kur'an dersi alma, Kur'an atmosferiyle buluşma, zihni ve bedeni dinlendirecek seyahatler yapma… gibi" denildi. İLKHA

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05