Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tedavi olamadıkları gibi yiyecek bile bulamıyorlar

Tedavi olamadıkları gibi yiyecek bile bulamıyorlar

12 Ağustos 2012 Pazar 06:23
Derme çatma bir evde beyninde tümör bulunan bakıma muhtaç 7 çocuk babası Mehmet Emin Lale yetkililerden yardım bekliyor.

Diyarbakır’ın Bismil İlçesi’ne bağlı Esentepe Mahallesi’nde derme çatma bir evde ikamet eden ve yaklaşık dört yıldır beyninde çıkan bir tümör nedeniyle yatalak olan 7 çocuk babası M. Emin Lale, doğuştan kalbi delik olan çocuğu Serhat Lale (8) ve kalp, şeker, tansiyon hastası anne Saniye Lale (86) için yetkililerden yardım bekliyor. Yeşil kartlı olan ve eşinin desteğiyle ihtiyaçlarını gören Mehmet Emin Lale’nin (30) eşi Sabiha Lale, eşini daha iyi doktorlarda tedavi ettirebilmek için defalarca yetkililere başvurduğunu, Bismil Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan hiçbir yardım alamadığını belirtiyor. Diyarbakır’da götürdüğü bir hastanede eşinin ameliyatla kurtulma şansının olduğunun belirtildiğini söyleyen Lale, “Diyarbakır’da Onkoloji bölümündeki doktor bana ‘eşini İstanbul veya Ankara’ya götür orada ameliyat olursa iyileşme olasılığı yüksek’ demişti; ama hiçbir ekonomik durumum olamadığı için hiçbir yere götüremiyorum” dedi.

Bir ailede tedavi edilmeyen dört hasta ve yoksulluk

Kendisinin de astım hastası olduğunu ve nefes almakta zorlandığını belirten Sabiha Lale, ekonomik nedenlerden dolayı kendisi, eşi ve çocuklarını tedavi ettiremediğini belirtirken, hiçbir geçim kaynaklarının olmamasından kaynaklı evde yiyecek dahi bulamadıklarını söyledi. Kendisiyle birlikte evde tedavi olması gereken dört kişinin olduğunu ama hiç birinin tedavi olamadığı gibi beslenemediklerini de söyleyen Lale, “Benim bir çocuğumun kalbi doğuştan delik, kaynanam, şeker, tansiyon ve kalp yetmezliği hastası, bende de astım var nefes bile alamıyorum, hiç birimiz tedavi olamıyoruz. Eşimin beynindeki tümör her geçen gün büyüyor. Hiçbir ihtiyacını karşılamıyor. Onu sırtımda taşıyıp götürüp getiriyorum. Ankara veya İstanbul’da donanımlı bir hastanede ameliyat olması gerekiyor, onu ameliyat edecek hiçbir ekonomik durumumuz yok” dedi.

Tedavi olamadıkları gibi yiyecek bile bulamıyorlar

Evde çocuklarına yemek bile pişiremediğini, çok zor şartlarda yaşam mücadelesi verdiklerini belirten Lale, “En büyük kızım 12 yaşında ve okuldan almak zorunda kaldım. Ekonomik nedenlerden dolayı okutamadığım gibi, ben hastane veya dışarıdaki işlere bakarken çocuklarıma ve hasta kaynanam ve oğluma bakacak kimse olmadığı için onu okuldan almak zorunda kaldım. Okuldan aldığım için kızımın psikolojisi bozulmuş, çok çaresiziz evde doğru dürüst çocuklarıma yemek yapamıyorum, tedavi olamadığımız gibi geçinemiyoruz. Ben burada yetkililere sesleniyorum ne olur bize yardım edin, eşimi çocuğumu tedavi edebileyim, başka hiç bir şey istemiyorum” diye çağrıda bulundu. (DİHA)

Diğer Haberler