Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tekno-Kent Bölgeyi Kalkındıracak

Tekno-Kent Bölgeyi Kalkındıracak

14 Haziran 2012 Perşembe 12:47
Yüzüncü Yıl Üniversitesi`nin (YYÜ) yaklaşık 2 yıldır çalışmalarını sürdürdüğü ve bölgenin kalkınmasına katkı sağlayacak olan Tekno-Kent çalışmalarında sona gelindi.
VAN - Kuruluşu Bakanlar Kurulunda karara bağlanan ve Resmi Gazete`de yayımlanan Tekno-Kent için YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal Başkanlığı`nda ortaklarla bir toplantı yapıldı. Toplantıda hisse dağılımı yapılırken anonim şirketin kurulması konusunda bazı kararlar alındı.

YYÜ Rektörlük Toplantı Salonu`nda Rektör Prof. Dr. Peyami Battal Başkanlığı`nda yapılan toplantıya Van Belediyesi Başkan Yardımcısı Abdurrahman Doğar, Van Valiliği İl Özel İdaresi Genel Sekreter Yardımcısı Ramazan Gökdemir, VATSO Başkanı Mirza Nadiroğlu, VATBO Başkanı Feridun Irak, OSB Başkanı Sinan Hakan, İŞGEM Müdürü Mahmut Gedik, MÜSİAD`ı temsilen M. Faruk Demir, VASİAD`ı temsilen İskender Sezek ve YYÜ`yü temsilen ise Yrd. Doç. Dr. Necat Görentaş katıldı.

"Tekno-Kent İstihdamı Arttıracak"

Toplantıya Başkanlık eden YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Van`a ve bölgeye önemli katkısı olacak Tekno-Kent çalışmasında nihai noktaya doğru gelindiğini ifade ederek taleplerin gelmeye başladığını kaydetti. Bilişim teknolojisi üzerine de çok fazla talep geldiğini belirten Rektör Prof. Dr. Battal, "Tekno-Kentlerde 3 sacayağı birleştiriliyor. Bunlar sermaye, bilim ve istihdam. Ülke ve bölge ekonomisine ciddi katkı sağlayacak. Tekno-Kentlerin kurulduğu yerlerde istatistiklere göre patent alma oranında artış oluyor, yeni ürünler ortaya çıkıyor. İstihdam artıyor. Tekno kentimizi el birliği ile güçlendireceğiz. İnşallah hem biz hem bölgemiz hem de ülkemiz kazançlı çıkacak. Tekno Kentin faaliyete geçmesiyle birlikte Van`da hem sanayi üniversite işbirliği zirveye çıkmış olacak hem de ciddi bir istihdam sağlanmış olacak. Ayrıca bölgenin kalkınmasında da öncü rolü oynayacak" diye konuştu.

Tekno-Kent ortaklarının da yaptığı konuşmaların ardından hisse dağılımı yapıldı.

Tekno-Kent`e Önemli Teşvikler

Önümüzdeki günlerde yapılacak olan toplantıyla YYÜ Tekno-Kent anonim şirketinin kuruluşu gerçekleştirilerek kampusta 218 bin metre karelik alanda temel atılacak.
Kuruluşu resmi gazetede yayımlanan YYÜ Tekno-Kent`te faaliyet gösterecek şirketlere vergi muafiyeti, sigorta primi desteği gibi önemli teşvikler verilecek.
 
İLKHA

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları