Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
TESK Heyeti Diyarbakır’da

TESK Heyeti Diyarbakır'da

05 Ağustos 2010 Perşembe 14:28
TESK Yönetim Kurulu Başkanı Bendevi Palandöken ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (DESOB) Alican Ebedinoğlu çıkan olaylarda mağdur olan esnaf ve sanatkarları ziyaret ederek bilgi aldı.

Hatay'ın Dörtyol ilçesinde çıkan olaylardan sonra kente gelen Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Yönetim Kurulu Başkanı Bendevi Palandöken ve Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı (DESOB) Alican Ebedinoğlu çıkan olaylarda mağdur olan esnaf ve sanatkarları ziyaret ederek bilgi aldı.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken ile birlikte yapmış oldukları ziyarette Kürt kökenli esnaf ve sanatkarları ziyaret eden DESOB Başkanı Alican Ebedinoğlu, ırkçılığın hiç kimseye fayda getirmeyeceğini belirterek, Türk- Kürt- Arap ayrımı gözetilmeksizin yıllardır kardeşçe yaşandığını ve bu kardeşliği zedeleyici hareketlerden kaçınılması gerektiğini söyledi.

Ebedinoğlu maddi hasarların er ya da geç kapatılması gerektiğini ama asıl önemli olanın kardeşlik duygularının kaybedilmemesi olduğunu belirterek,
''Esnaf ve sanatkarlar olarak yaşam hakkını, mülkiyet hakkını, özgürlük ve güvenlik haklarını zedeleyen bütün eylem, saldırı ve ihmalleri kınıyoruz. Söz konusu saldırılar, toplumsal barışı ve halkların kardeşliğini hedef alan provokatif eylemlerdir.

Bu bölgede yıllarca yaşayan ve hayat düzenini bu bölgeye göre kuran bölge insanımıza her zaman olduğu gibi bugün de destek olacağız. Her şiddet ve ölüm, bu ülkede yaşayan insanların yüreğinde ve vicdanında yeni ve derin yaralar açmaktadır.

Bizler Doğu ve Güneydoğu'da bu acıları yıllarca yaşamış insanlarız. Bu böyle bilinmelidir ki toplumsal ayrışmayı derinleştirecek olan her türlü çabanın önüne geçilmeli, mutlaka toplumsal barışın zeminine katkı sağlanmalı ve sağduyu elden bırakılmamalıdır" dedi.

Diğer Haberler