Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tezkere görüşmeleri başladı

Tezkere görüşmeleri başladı

04 Ekim 2012 Perşembe 11:20
Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin yabancı ülkelere gönderilmesi için bir yıl yetki veren tezkereyi görüşmek üzere toplanırken, partilerden farklı tepkiler geliyor.

Cumhuriyet Halk Partisi, tezkereyi öncelikle grup toplantısında görüştü. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu, gazetecilerin sorularına cevaben Türkiye'nin güçlü bir ülke olduğunu ve sağduyulu hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Milliyetçi Hareket Partisi Grup Başkanvekili Oktay Vural da BBC Türkçe'ye yaptığı açıklamada "Hükümetin vereceği bilgiler ışığında, milli menfaatlere uygun bir değerlendirme yaptıktan sonra karar vereceklerini" söyledi.

Vural saldırıların boyutu hakkında bilgi aldıktan sonra, farklı senaryoları ve alınabilecek farklı tedbirleri de değerlendirdiklerini belirtti.

Toplantı başladı

Tezkere görüşmelerine geçildiği sırada Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Cemil Çiçek ise "Uluslararası hukuktan doğan haklarımızı koruruz. Milletin hukukunu korumak için elimizden geleni yaparız. Soğukkanlı ve tedbirli olmalıyız. İnşallah ülkemiz için hayırlı olur." dedi.

TBMM Genel Kurul'unda tezkereyle ilgili hükümet adına Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun; CHP adına Faruk Loğoğlu'nun, MHP adına Mehmet Şandır'ın ve BDP adına İdriz Balüken'in konuşması bekleniyor.

AKP tezkereyi meclisten geçirmek için gereken oy çokluğuna sahip.

İngiliz desteği

Bu sırada Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile telefonda görüşerek Akçakale'deki gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Hague'in Türkiye'yi ziyaret etmekte olan İngiltere Başbakan Yardımcısı Nick Clegg'in yaptığı açıklamaya atıfta bulunarak konuyla ilgili Türkiye'ye tam destek verileceğini belirttiği aktarılıyor.

BBC

Diğer Haberler