Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Tıp öğrencileri davasında anadilde savunma talebine ret

Tıp öğrencileri davasında anadilde savunma talebine ret

05 Aralık 2012 Çarşamba 19:14
Gazi, Hacettepe ve Ankara Üniversitelerinin sağlık alanında öğrenim gören 43 öğrencinin yargılandığı davanın ilk duruşmasının ilk oturumuna anadilde savunma talebi damgasını vurdu.

Gazi, Hacettepe ve Ankara Üniversitelerinin sağlık alanında öğrenim gören 43 öğrencinin yargılandığı davanın ilk duruşmasının ilk oturumuna anadilde savunma talebi damgasını vurdu. Parlamentoda da yasal düzenleme çalışmaları yapılan, AKP hükümetinin de anadilde savunma konusundaki düzenleme yapıldığı yönündeki açıklamalarına rağmen mahkeme, öğrencilerin anadilde savunma talebini “Yasal düzenlemeye aykırı olduğu” gerekçesiyle reddetti.

13’ü tutuklu 43 sağlık alanı öğrencisinin “Örgüt üyesi olmak”, “Hiyerarşik yapıda yer almamasına rağmen bilerek ve isteyerek örgüte yardım etmek suretiyle örgüt üyesi olmak” iddialarıyla yargılandıkları davanın ilk duruşması Ankara 13. Bölge Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Duruşmaya tutuklu olarak getirilen 13 öğrenci, salon girişinde tutuksuz yargılanan öğrenciler, aileler ve duruşmayı izlemeye gelenlerce alkışlarla karşılandı.

Duruşmaya BDP Milletvekilleri Sebahat Tuncel, Sırrı Sakık, İdris Baluken, Ayla Akat ve Nursel Aydoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, TTB ve SES yöneticileri, BES yöneticileri, KESK Genel Başkanı Lami Özgen, TİHV Genel Başkanı Metin Bakkalcı, İHD’li yöneticiler, Yazar Temel Demirer, yargılanan öğrencilerin aileleri ve çok sayıda öğrenci de katılım sağladı. Salonun hınca hınç dolduğu duruşmada ilk olarak söz alan tutuklu Hacettepe Üniversitesi (HÜ)Tıp Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Tuncay Gökçen, anadilin hasta-hekim ilişkisindeki ve tedavi sürecindeki önemine dikkat çekti. SES ve fakülte bünyesindeki sağlık çalışmalarında yer aldığını dile getiren Gökçen, eğitim hayatında mağduriyet yaşadığını ve tahliyesini talep etti.

Gökçen’in ardından savunma için söz alan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi 6. Sınıf öğrencisi Ahmet Demirel, Kürtçe konuşarak savunmasını Kürtçe yapmak istediğini belirtti. Bunun üzerine mahkeme başkanı Kürtçe savunma talebi olan diğer öğrencilerin taleplerini de aldı. Öğrencilerden Recep Kar, Mehmet Aydın, Perişan Akan, Mustafa Akın ve Mustafa Karataş, Kürtçe savunma yapmak istediklerini belirtti.

Avukatlar mahkeme başkanının Kürtçe savunma yapmak isteyen öğrencilere tek tek hangi okullarda okuduklarını sormasına tepki göstererek, söz konusu bilgilerin zaten mevcut olduğunu tekrardan sorulmasının sorgu olduğunu belirtti. Kürtçe savunma talebinde bulunan öğrencilerin avukatı Öztürk Türkdoğan, öğrencilere Kürt oldukları için bir ayrımcılık uygulandığını vurguladı. Anadilde sağlık hakkına dikkat çeken Türkdoğan, HASAT üyesi olan öğrencilerin bir mitinge katılmalarından ötürü 6 aydır tutuklu olmalarının anadildeki savunma isteğinin meşru olduğunu söyledi.

Lozan Antlaşması’nın da bu hakkı tanıdığını ancak bugüne kadar uygulanmadığını dile getiren Türkdoğan, “Mahkemenizin bu talebi uygulamasını bekliyoruz. Haklı, meşru, yasal taleplerin karşılanmasını istiyoruz” dedi.

Kürtçe savunma talebinin ardından mahkeme başkanı savcıya söz hakkı verdi. Savcı, sanıkların meramını anlatacak derecede Türkçeyi konuşup anlayabildiklerini belirterek, “Kürtçe savunma talepleri düzenleme ve usul kurallarına aykırı. Ancak parlamentoda yasal düzenleme çalışmaları dikkate alındığında taleplerin takdirini mahkeme heyetine bırakıyorum” yönünde karar bildirdi.

Savcının bu sözlerinin ardından salonda bulunan kalabalık, alkışlarla Kürtçe savunma talebinin uygulanmasını istedi. Mahkeme başkanı ise talebi görüşmek üzere duruşmaya 5 dakika ara verdi. Aranın ardından kararını açıklayan mahkeme başkanı, “sanıkların eğitim durumları, Türkçeyi bildikleri anlaşılıyor. Yasal düzenlemeler gereğince yerinde görülmediğinden sanıkların taleplerinin reddine” karar verdi. Mahkeme başkanının ayrıca Kürtçe savunma talebinde bulunan öğrencilerin Türkçe savunma yapmayacaklarını sorunca, öğrenciler savunmalarını Türkçe değil Kürtçe yapmak istediklerini tekrarladı.

Mahkeme başkanı bunun üzerine öğrencilerin taleplerinin “Yasal düzenlemeye uygun değil” diyerek reddettiğini belirtti. Daha sonra savunmalara devam edildi. HÜ Tıp Fakültesi 3. Sınıf öğrencisi Zülküf Akelma, suçlamaları reddederek, “Özgür Sağlık Öğrencileri (ÖSÖ) oluşumu illegal bir oluşum değil. Farklı düşüncedeki öğrenciler buralarda düşüncelerini ifade ediyor. Katıldığım pek çok etkinlik ise üniversite bünyesinde yapılan etkinliklerdir. Bu yüzden tahliyemi ve beraatımı istiyorum” dedi.

HÜ Tıp Fakültesi 6. Sınıf Öğrencisi Mustafa Karakurt, mezuniyetine 20 gün kala evinin polislerce basıldığını belirterek, “Evimde yapılan arama usullere uygun yapılmadı. Ayrıca bana ait olduğu iddia edilen flaş bellek ve not defteri de benim değil. Bu konuları savcılıktaki ifademde de dile getirdim ancak buna rağmen iddianameye girdi. Halk sağlığı örgütle alakalı bir durum değil. Okulda biz bunu ders olarak görüyoruz. Ayrıca bakanlık bünyesinde de halk sağlığı söz konusu. Tahliyemi ve beraatımı talep ediyorum” diye konuştu.

Mahkeme başkanı, Karakurt’un savunmasının ardından duruşmaya ara verdi. (anf)

Diğer Haberler